Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pčelinja paša
  • 30.01.2018. 10:30

Medonosne biljke koje bi trebali uzgajati

Želite li da vaše pčele tijekom cijele godine imaju sigurnu pašu, donosimo prijedlog koje biljke uzgajati.

  • 15.464
  • 209
  • 0

Priča o tome koliko su pčele ugrožene već je poznata, ali ideja za rješenje ovog problema nikada nije na odmet. Tako se na Pinterestu pojavila zanimljiva grafika, pod nazivom "Sačuvajte pčele uzgajajući ove biljke". Donosimo vam i objašnjenje za nekoliko njih - zašto?

Lavanda

Lavanda je veoma poželjna kao medonosna biljka. Cvjeta od lipnja do kolovoza, u vrijeme kada je reduciran izbor vrsta za pašu. Po izlučenom nektaru, lavanda se nalazi u šestoj kategoriji, s prinosom od preko 500 kg/ha meda. Ovakav med je aromatičan i ljekovit, a kao hrana pčelama, poboljšava njihov imunitet.

Majčina dušica

Med koji je sakupljen u vrijeme cvjetanja majčine dušice je posebno na cijeni. Pčele obožavaju ovu ljekovitu i začinsku biljku, pa od nje prave rijedak, ali ljekoviti med. On je tamnije boje, specifičnog mirisa i ukusa, koji je ugodno gorak. Majčina dušica cvjeta nakon bagremove paše, a može se naći od kraja srpnja do kolovoza.

Žalfija

Žalfija cvjeta od svibnja do kraja srpnja, tijekom 25 dana. S jednog hektara je moguće dobiti od 250-500 kg meda. Cvjetovi su bogati nektarom i odlična su pčelinja paša, pa pčele rado svraćaju. Med osvježava, zbog velikog postotka C vitamina. Može biti i svijetle i tamne boje, a jedan je od vodećih za liječenje.

Komorač

Ova biljka cvjeta od srpnja do listopada. Pčele privlači velikom produkcijom. To je posebno važno, jer pri kraju razdoblja cvjetanja komorača postoji mali broj medonosnih biljaka. Med je aromatičnog, slatkog ukusa.

Pogledajte kod kojih biljaka se cvjetanje ne preklapa: Pčele više privlače autohtone biljke

Visibaba

U red prvih pčelinjih paša dolazi i ona s visibaba, tijekom veljače. S njih pčele skupljaju prvi nektar i pelud. Ovo veoma utječe na razvoj pčelinjih društava.

Šafran

Šafran cvjeta samo tijekom ožujka, dva ili tri tjedna i omogućuje najraniju pašu. Međutim, pčelama više daje peludi, nego nektara. Njegova sadnja se posebno preporučuje u zaštitnim pojasima, pored puteva, vodoopskrbe, u naseljenim mjestima, na neiskorištenim zemljištima ili u šumama.

Neven

Neven, osim nektara, daje i pelud. Cvjeta od lipnja do listopada. To je značajno za pčele, jer u ovo vrijeme teško pronalaze cvjetni prah. Također je bitno da pčele u sušnim mjesecima namire osiromašene zalihe. Neven je i jako antioksidacijsko sredstvo, a to se povoljno odražava na zdravlje pčelinjeg društva.

Sačuvajmo pčele! (Foto: Pinterest)

Foto: Fotoworkshop4You / Pixabay


Autorica

Aleksandra Kekić

Više [+]

Urednica portala, diplomirana novinarka i ljubiteljica prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Hrvatska rosé vina osvojila 17 medalja Na najvećem specijaliziranom natjecanju za rosé vina na svijetu Concours Mondial de Bruxelles hrvatski vinari osvojili su17 medalja - 8 zlatnih i 9 srebrnih. Četiri zlatne medalje osvojile su dalmatins... Više [+]