Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Poljoprivreda
  • 28.01.2009.

Čvrstom strategijom prebroditi ekonomsku krizu

HRVATSKI POLJOPRIVREDNO-PREHRAMBENI SEKTOR NEMA KRIZNI PLAN ZA SUPROTSTAVLJANJE NEDAĆAMA

  • 468
  • 22
  • 0

Financijska kriza najavljuje se već duže vrijeme a najjači udar, prema predviđanjima, trebao bi uslijediti polovinom godine. Budući da su se (ne)očekivano prvi znaci krize pojavili u poljoprivrednom sektoru, u novu se godinu ušlo a da neke tvrtke prvi put nisu bile u mogućnosti seljacima isplatiti preuzete usjeve, pokušali smo doznati kako se s krizom planira nositi poljoprivredno-prehrambeni sektor. Imaju li krizni plan za ovu, ali i sljedeće teške godine koje se najavljuju? Planiraju li otpuštati radnike, smanjivati plaće i druge uštede?

- Bez obzira na najavljivanje ili početak ekonomske krize u cijelom svijetu, MEGGLE Hrvatska d.o.o. svoje poslovanje će kao i do sada temeljiti na utvrđenoj strategiji, koja i inače podrazumijeva ekonomično raspolaganje resursima i optimizaciju troškova. Zato za sada ne vidimo potrebu za smanjivanjem broja zaposlenika, njihovih primanja ili nekim drugim sličnim mjerama. Svi potezi, vezani uz djelatnike, ali i druge dijelove svakodnevnih aktivnosti, bit će učinjeni u sklopu redovitog poslovanja i njegove organizacije - navodi Sanja Šijanec iz Odjela za odnose s javnošću u Meggle Hrvatska.

Šijanec napominje kako stanje u mliječnoj industriji sigurno neće biti ništa drukčije od stanja u drugim gospodarskim granama te će čvrstom politikom i poslovnom strategijom prebroditi najavljenu ekonomsku krizu.
- Povećanje troškova sirovina, energenata, kredita i sl. pogodit će sve sudionike ekonomskog lanca - proizvođače, prerađivače, kao i potrošače, pitanje je samo u kojoj mjeri. Vjerujemo da će se, bez obzira na to, nastaviti trend smanjenja cijena sirovog mlijeka, koji je diljem Europe u punom zamahu te da će ova situacija jače podsjetiti na problem uvoza mlijeka i mliječnih proizvoda iz susjednih država, što predstavlja vrlo ozbiljnu prijetnju domaćim mljekarima, a čija bi regulacija dala prostora za zamah hrvatskim prerađivačima i proizvođačima mlijeka, koji im je prijeko potreban za pripremu poslovanja na skoro pridruživanje Hrvatske Europskoj uniji - kaže Šijanec.

Josip Pavić, predsjednik Uprave IPK Kandit, kaže da IPK Kandit grupa, koju čine IPK Kandit, Kandit Premijer, Mliječna farma Holstein i svinjogojske farme Lipovača - Prkos, nema krizni plan, već detaljno razrađenu strategiju tvrtki do ulaska u EU, a kojom se planiraju othrvati krizi.
- Naša strategija, između ostalog, obuhvaća smanjenje troškova energije. Budući da smo još prije niz godina osigurali alternativne izvore energije, za proizvodnju koristimo mazut i vlastitu električnu energiju, nismo osjetili ni nedavnu plinsku krizu. Budući da je tržište šećera stabilno, odnosno potražnja za šećerom je konstantna, ne očekujemo veće poremećaje u poslovanju - kaže Pavić te navodi da se o otpuštanju radnika ili o smanjenju plaća ne razmišlja. Dodaje kako su, manje-više, svi gospodarstvenici predosjećali krizu, no da su iznenađeni brzinom kojom se proširila i pogodila gospodarstvo.

O smanjivanju plaća, kako doznajemo od Stjepana Komara, predsjednika Uprava IPK Tvornice ulja Čepin, u toj tvrtki razmišljaju jer su dovedeni u situaciju da su jesenas bili prisiljeni po skupoj cijeni plaćati sirovinu da bi sada došlo do drastičnog pada cijena ulja na svjetskom tržištu. O otkazima se u toj uljari za sada ne razmišlja.

Z.Rupčić

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Pšenica k'o na Markovo, repica skoro pa ocvala, zemlja suha, Sunce upeklo...
Što li će biti od ove godine.