Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Uzgoj matovilca u vrtovima
  • 30.03.2017. 08:00

Matovilac, ta divna zimska salata

Matovilac je biljka koju konzumiramo kao salatu. Jednostavna i nezahtjevna za uzgoj i voli hladnije vrijeme. Formira izuzetno hranjive rozete aromatičnog ukusa.

  • 2.150
  • 191
  • 0

Zima je prošla, a proljeće i prva mogućnost za sijanje na otvorenom su već počeli. Za sijanje mnogih kultura ne morate čekati da mnogo otopli, nego samo da se zemlja malo prosuši. Takav je i matovilac, koji klija na temperaturi tek iznad 0°C, a odlično podnosi niske temperature, odnosno temperature ispod 0°C.

Matovilac, matovilec, poljska salata, zimska salata, kako god da ga zovete, jednostavno obožavate njegove aromatične zelene rozete u svojoj salati. Matovilac s pravom nosi naziv poljska salata, jer je nekad u prirodi, prije intenzivnije poljoprivredne proizvodnje bio jako raširen i brao se kao salata. Divlji, poljski matovilac, lat. Valerianella locusta, je jednogodišnja biljka, izuzetno hranjiva i bogata vitaminom C i dalje se može naći samonikla u prirodi, dok se danas više konzumiraju njegovi kultivati.

Nezahtjevna biljka

S obzirom da mu više prija hladnije vrijeme, ovo je biljka koju sijemo u jesen ili krajem ljeta i u rano proljeće. Ja ga sijem baš tako, u jesen i rano proljeće. Jesenas sam ga dosta posijala, tako da ga je s dolaskom mraza i snijega još bilo u bašti i tako je ostao, a čim je snijeg okopnio, mogao je da se bere. Prvi jaki minusi mu nisu naštetili, a onda je pao snijeg koji je bio dobra zaštita od minusa koji su obilježili ovaj januar.

Ne zauzima mnogo prostora, a moj savjet za vrtlare kao što sam ja je da ga sijete uz rubove gredica, ukoliko vam je prostor bitan za druge kulture. Ali u jesen, kad se bašta većim dijelom oslobodi, onda ne morate toliko brinuti o tome, jer do naredne sezone će biti pojeden.

Matovilac nije zahtjevna biljka. Ja recimo ne koristim ništa od đubriva prilikom sijanja, kao ni za prehranu i nisam primjetila da mu nedostaje, naprotiv. Napravim red rukom i posijem ga kao bilo koju salatu, s tim da se sjeme matovilca razlikuje od salata, dosta je slično rotkvici. Sijem ga već 3 godine i gdje god i kako god sam ga posijala, urod je bio i više nego zadovoljavajući, tako da ne morate da brinete.

Da sjeme proklija, potrebno mu je oko 10 dana, a biljka dostiže svoju zrelost već nakon 2 mjeseca. Ukoliko vam se učini da je počeo pregusto da raste, možete da ga rasadite. Ja ga ne rasađujem, samo poberem mlade biljke koje onda konzumiram i na taj ga način prorjeđujem i pravim prostor između biljaka. Matovilac možete brati čim se pojave prvi bočni listovi, dok je još sitniji.

Od jednog sijanja dvije berbe

Kad berete matovilac, ukoliko želite da imate još jednu berbu, pazite da ga ne čupate iz korijena, nego izrežite nožem u donjem dijelu, kako bi se biljka ponovo mogla razviti iz izdanaka. Tako da od jednog sijanja imate dvije berbe matovilca.

Kraj je marta i imam ga još na gredicama i sad sam ga još zasijala, jer ga jako volim, a kad sam saznala koliko je bogat vitaminima i mineralima, volim ga još više. Pored njegove aromatičnosti, izvrstan je izvor vitamina A i C i bogat je željezom i kalijem, a sadrži i fosfor, kalcijum, magnezijum, folnu kiselinu i vitamine iz grupe B.

Navodi se da je idealan za smanjenje masnoća u krvi, odnosno da ubrzava sagorijevanje masti, pa ukoliko imate ovih problema, vrijeme je da i matovilac uvrstite u prehranu.


Povezana biljna vrsta

Matovilac

Matovilac

Engleski naziv: Corn salad | Latinski naziv: Valerianella locusta L. Laterr

Matovilac je biljka livadne flore i koristi se kao svježa salata zimi i u rano proljeće. Kao niskoenergetska namirnica ima prednost za kontrolu pretilosti, ali djeluje i umirujuće... Više [+]

Tagovi

Matovilac Matovilec Zimska salata Poljska salata Valerianella locusta Samoniklo Kultivat Rozete Vitamin A Vitamin C Željezo Kalij


Autorica

Tatjana Suhajček

Više [+]

Tatjana je po zanimanju biolog. Eksperimentiše u poljoprivredi i svoja iskustva želi da prenese svim zainteresovanim za alternativnije pristupe u povrtlarskoj proizvodnji.