Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Jabuka
  • 02.03.2009.

Sok od jabuke

Tehnologija prerade jabuka

  • 20.320
  • 828
  • 0

Ove godine smo preko integracijskih prerada u dvije organizacijske regije (Zagreb-Velika Gorica i Slavonija-PZ Voćko Pakrac započeli s preradom industrijske jabuke, pa i jabuke druge kvalitete (predebeli ili neobojeni plodovi) u polubistre i bistre sokove od jabuke. Početak je kao kod svake nove stvari bio težak, a izgovor kod većine animiranih i educiranih: »E pa to kod nas neće ići!« S prvim serijama kako u litarskim bocama, a najviše u 3 i 5 l bag in box pakiranjima, raspoloženje se brzo mijenjalo jer se kod većine integriranih partnera shvatilo da sokom od jabuke po cijeni od 7 do 10 kn po litri prodaja sokova ide u pravilu skoro kod svih iznad njihovih očekivanja. Najbitnije je da je proizvod proizveden po visokim standardima kvalitete i sa što manjim troškovima prerade i ostalih pratećih logistika.

Integracijski pristup riješavanju prerade jabuka s racionalizacijom troškova nabavke opreme, standardizacijom tehnologije i zajedničkom logistikom inputa i prerade je pravi put k uspješnoj preradi jabuka u sokove. Funkcija prodaje je na početku prepuštena pojedincima jer je osnovna prodaja predviđena na kućnom pragu. Na osnovi pojedinačnih iskustava i analize prodaje, će se u budućnosti vjerovatno pristupiti integracijskoj prodaji djela proizvodnje.
U nastavku članka ćemo opisati postupak prerade sokova s minimalnom hobby standardizacijom za eventualne izrade sokove u mogućim domaćim rješnjima prerade za one koji nemaju mogućnosti integracijskih prerada.

Priprema prerade

Količinu škroba provjeravamo jednostavnim testom sa jodovicom. U tu otopinu jodovice umočimo na polovicu prerezanu jabuku (pravokutno na vertikalu jabuke). Jabuka je prikladna za preradu u voćne sokove, kada je omjer između kiselina i šećera harmoničan, a to je cca 12 Brixovih stupnjeva i 5 do 6 g ukupnih kiselina na litru, pri pH 3,2 do 3,5. U takvom stanju zrelosti imamo i odlične arome što sve zajedno daje budućem soku harmoničan okus i osjećaj kod konzumenta o potpunoj prirodnosti tako proizvedenog soka iz takve sirovine.

Iz pripremljenih jabuka odradimo sortiranje trulih, pljesnivih i prljavih plodova. Jabuke namočimo u vodu barem 10 minuta i poslije toga ručno ili sa strojem za pranje u obliku barburatora, elevatora ili puža s tuširanjem preko sapnica dobro isperemo, kako bismo tako prije mljevenja jabuka smanjili nečistoće, a time i potencijal štetnih mikroorganizama na minimum.

Prešanje - cjeđenje

Prešanje započinjemo s nižim tlakovima od 30 do 50 bari i nastavljamo u minutnim intervalima s postupnim povećanjem tlaka po 30 bara na minutu do 250 ili 300 bari. Iscjeđeni-prešani sok precijedimo kroz filtersku tkaninu, tako da očistimo sok od grubih djelova. Sok napunimo u cisternu po potrebi antioksidativno doradimo askorbinskom kiselinom i pustimo na hladnom 24 sata. Iz takvog soka možem raditi mutni sok bez upotrebe enzima te polubistri ili bistri sok s upotrebom pektolitičnih enzima po uputama proizvođača. Poslije 12 do 24 sata dolazi do prirodnog ili prisilnog (zbog pektolitičkih enzima) čišćenja soka.

Prirodnim čišćenjem dobivamo stabilno mutni sok od jabuka, dok s upotrebom enzima dobivamo polubistri sok kojeg možemo naplavnom filtracijom pripremiti do potpune bistrine. Poboljšano bistrenje soka od jabuke možemo odraditi s ostalim sredstvima za bistrenje kao na primjer: bentonit, želatina, kieselsolol i dr.

Suha tvar

Za mjerenje suhe tvari upotrebljavamo najčešće ručni refraktometar sa automatskom korekcijom temperature ili Oechsleovu vagu za mjerenje % šećera u soku jabuke. Kod refraktometra očitavamo vrijednost u Brixovim stupnjevima kao % suhe tvari, a % šećera dobivamo po tabelama ili da od očitane vrijednosti kod prešanog soka jabuke odbijemo 2% do 3% ili preciznije da očitamo iz refraktometru priloženih tabela.

pH (potencial Hydrogen) je mjerna jedinica za kiselost ili bazičnost tekućina u rasponu od pH=0 do pH=14. Kod vrijednosti pH=7 govorimo o neutralnom pH, ispod sedam o kiselom pH i iznad sedam o alkalnom pH. Bazične tekućine absorbiraju kisik, a kisele ga žele emitirati. Malo alkalna tekućina može absorbirati 100 puta veću količinu kisika, dakle ima veliki oksidacijski potencijal ili potencijal kvarenja i obrnuto, ako su tekućine kiselog pH imaju mali oksidativni potencijal i manji potencijal kvarenja. Dakle, ustanovljena vrijednost pH soka i ukupne kiseline u g/l soka zajedno ukazuju na bitan antioksidativni potencijal soka.

Kvaliteta

Za provjeru kvalitete soka potrebno je i minimalno degustacijsko znanje. Degustacijsku provjeru soka moraju raditi osobe koje imaju izoštren okus za slatko-kiselo i neprimjerene okuse, dobar njuh za tipičan voćni miris ili eventualne neugodne mirise i harmoničnost. Degustiramo prikladno ohlađen sok između 10 C do 12 °C za okus, a provjeru mirisa testiramo zagrijući sok na 18 °C do 20 °C C. Korekciju okusa možemo odraditi vinskom ili limunskom kiselinom, ali ne s više od 1 ili maksimalno do 2 g/l soka. Korekciju suhe tvari ili šećera možemo raditi isključivo prirodnim voćnim koncentratom od jabuke do minimalno standardizirane količine 12 od Brixovih stupnjeva.

Autori: Franc Kotar, univ. dipl. ing. kmet. / Damir Lučić, dipl. ing. agr. / Bruno Skalnik / Drago Skalnik


Povezana biljna vrsta

Jabuka

Jabuka

Sinonim: - | Engleski naziv: Apple | Latinski naziv: Pyrus malus L.

Jabuka je temelj voćarske pro­izvodnje i služi kao osnovica za usporedbu isplativosti uzgoja drugih voćaka. Njezini plodovi dozrijevaju od najranijeg ljeta sve do zime. Plodovi... Više [+]

Izvori

Voćarski portal


Tagovi

Voćarstvo Jabuka Prerada

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Pšenica k'o na Markovo, repica skoro pa ocvala, zemlja suha, Sunce upeklo...
Što li će biti od ove godine.