Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Bolest loze
  • 08.10.2022. 16:30

Kako riješiti problem crvene paleži lišća vinove loze?

Prvi znakovi bolesti se javljaju na listovima u rano ljeto sa više sušnih perioda uz sušenje. Indirektno su prinosi manji radi smanjenja lisne mase, ali više utiče na kvalitet grožđa jer je sadržaj šećera manji.

Foto: Depositphotos/LiliGraphie
  • 679
  • 47
  • 0

Crvene palež lišća vinove loze javlja se na većini sorata vinove loze, ali češće obolijevaju crne sorte. Boja uglasitih ili trouglastih pjega se postupno mijenja od svjetložute do crvenkastosmeđe sa jasnim prelazom u zdravo tkivo.

Kod sorata sa crvenim grožđem, napadnute zone lista poprimaju boju vina, odnosno obrub lista postaje crvenkastoljubičast. Centralni dio pjege dobija tamnocrvenu boju, te se suši i izgleda kao spaljen. Kod sorata sa bijelim grožđem, pjege na listu su nešto svjetlije, u početku žute, za razliku od sorata sa obojenim grožđem. Ako se zaraza pojavi uz glavnu žilu liske, liska se brzo suši i smežura. Intenzivne zaraze su na donjih šest, a rjeđe i na prvih 12 listova.

Od infekcije do pojave prvih simptoma - tri do pet sedmica

Oboljeli listovi prijevremeno, odnosno krajem proljeća opadaju. Stepen zaraze zavisi od svojstva zemljišta. Na težim zemljištima gdje ne manjka vlage, bolest se javlja rijetko, na lakšim laporastim, pješčanim i kamenitim zemljištima češće. Prouzrokovač bolesti je gljiva (Pseudopeziza tracheiphila) koja prezimljava na otpalom lišću. U proljeće, a rjeđe i u jesen, na opalom lišću, duž nerava, parazit formira apotecije žućkaste boje i prečnika oko 0,6 mm. Askospore koje se formiraju u apotecijama po oslobađanju raznosi vjetar i one obavljaju zaražavanje. Lišće postaje osjetljivo kada dostigne prečnik od oko pet centimetra.

U proljeće uslijed dejstva vjetra i kiše dolazi do rasijavanja askospora koje vrše primarnu infekciju lista kada padnu na list. Askospore na listu proklijaju i ulaze u sprovodne snopiće lista gdje stvaraju hife koje prouzrokuju sužavanje i zatvaranje sprovodnih snopića. Od infekcije do pojave prvih simptoma prođe tri do pet sedmica. Primarne infekcije se odvijaju za vrijeme kišnog vremena najčešće krajem aprila i početkom maja, kada temperature dostignu 15 do 20 stepeni. Većina infekcija se odvija u toplim kišnim proljetnim danima.

Međutim, infekcije se u manjoj mjeri smanjuju do jeseni. Prvi znakovi bolesti se javljaju na listovima u rano ljeto sa više sušnih perioda uz sušenje lišća.

Sakupiti i spaliti zaraženo lišće

Gljiva se također lako naseljava na lastare. Očituje se u smeđenju i sušenju peteljki. Indirektno su prinosi manji radi smanjenja lisne mase, ali više utiče na kvalitet grožđa jer je sadržaj šećera manji. Drvo slabije odrvenjava, čime se smanjuje zdravo rodno drvo za iduću godinu.

Kada opazimo simptome infekcije više ne možemo djelovati kurativno, već idemo u zaštitu zdravih dijelova vinove loze. Prvo što treba da uradimo je da lišće po opadanju u jesen sakupimo i spalimo. Time smanjujemo infekcioni potencijal patogena, koji se inače teško suzbija.

Preparati kao i za plamenjaču

Vinograd u kojem se javlja crvena palež treba štititi rano, pre nego što listovi dostignu kritičnu veličinu od pet centimetra. Do cvjetanja obaviti dva do tri prskanja u intervalu od 10 dana. Tretiranje se sprovodi istim preparatima kao i za plamenjaču.

Kako obaviti sadnju vinove loze u gušćem sklopu?

Pri tome prednost treba dati kontaktnim i preventivnim fungicidima. Bakarni preparati su također efikasni, ali u tom slučaju treba smanjiti koncentraciju jer se radi o mladom lišću vinove loze. Kasnija tretiranja protiv plamenjače štite lozu i od crvene paleži lišća.

Prvo prskanje sprovodimo sa fungicidom na bazi aktivne materije propineb ili propineb + cimoksanil, koji također suzbija i crnu pjegavost vinove loze. Sljedeća prskanja isključivo protiv crvene paleži lista nisu potrebna, jer i fungicidi na bazi a.m. fosetil-Al, folpet i iprovalikarb, drugi na bazi folpeta i fosetil-aluminijuma, kao i onaj na bazi trifloksistrobina i tebukonazola imaju na nju dobro neposredno djelovanje.


Tagovi

Crvena palež vinove loze Preventiva Fungicidi Sušenje lišća Sadržaj šećera Plamenjača loze


Autor

Stanko Nekić

Više [+]

Diplomirani inženjer agronomije, specijalizovan za voćarstvo, vinogradarstvo, ratarstvo, povrtarstvo i fitomedicinu.