Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Obrada zemljišta
  • 21.10.2024. 07:30

Kada primeniti aerisanje, a kada ašovljenje - od čega to zavisi?

Aerisanje je nežnija metoda, a prekopavanje radikalniji pristup koji može biti potreban u težim uslovima. Evo prednosti i jedne i druge tehnike

Kada primeniti aerisanje, a kada ašovljenje - od čega to zavisi?
Foto: AK grafika
  • 196
  • 49
  • 0

Aerosanje i ašovljenje su dve različite tehnike obrade zemlje u bašti, a koja je bolja zavisi od stanja zemljišta i onoga što želite da postignete.

Prednosti aerisanja

Prozračivanje ili aerisanje se obavlja pomoću vila, bilo običnih ili specijalizovanih, baš za tu namenu.

Služi da bi se u tlu omogućila bolja cirkulacija vazduha, vode i hranljivih materija. Dakle, na ovaj način se ne preokreću slojevi zemlje nego se samo provetrava površinski. 

Prednost ovakve obrade je što zadržava prirodnu strukturu zemljišta, pomaže očuvanju korisnih organizama poput glista i mikroorganizama koji igraju ključnu ulogu u zdravlju tla. 

Poboljšava drenažu, odnosno sprečava zadržavanje vode na površini, pa joj omogućava da lakše prodre do korenja biljaka.

Ovom prilikom se može uneti i đubrivo koje će ostati u gornjim slojevima gdje korenje biljaka ima najviše pristupa hranljivim materijama. Možete ga rasipati po površini i unijeti ga prilikom obrade ili nakon, tako što ćete ga rasuti na željena mesta. Kiša će pomoći da se hranljive materije pravilno rasporede.

Prednosti ašovljenja

Ašovljenje ili prekopavanje koje često obavljamo u jesen, podrazumeva preokretanje dubljih slojeva zemljišta i njihovo dovođenje na površinu. Ova metoda je tradicionalnija i koristi se za dublje rahljenje, uklanjanje korenja korova, suzbijanju mogućih štetočina koje se tako izlažu nižim temperaturama i mešanje organske materije sa zemljištem.

Ono omogućava dublji prodor vazduha i vode, što je korisno kod jače zbijenosti ili ako želite da unesete više organske materije u dublje slojeve. 

Može biti korisno kada pripremate zemlju za sadnju novih biljaka ili povrća, jer stvara rastresitu strukturu koja olakšava njihov rast.

Pomaže i kod uklanjanja korenja višegodišnjih korova, kao što je slak, palamida, pirika, čime smanjujete njihovo ponovno nicanje.

Šta je bolje?

Prozračivanje je bolje za održavanje zdravlja tla bez ometanja njegove prirodne strukture, posebno ako je ono umereno zbijeno i ako želite da očuvate korisne mikroorganizme.

Sa druge strane, ašovljenje je korisno ako je zemljište izrazito zbijeno, ako treba da uklonite korenje korova ili pripremite zemlju za sadnju, pogotovo na neobrađenim površinama ili u teškim glinenim zemljištima.

Što se u oktobru radi u bašti? Evo pet nezaobilaznih aktivnosti

Generalno, prozračivanje je nežnija metoda, a ašovljenje radikalniji pristup koji može biti potreban u težim uslovima. U većini slučajeva, aerisanje je dovoljno za održavanje, dok prokopavaje koristite kada treba da obnovite i dubinski obradite zemljište.

Koju metodu vi koristite, pišite nam u komentaru ispod teksta. 

Foto: Shutterstock/Georgy Dzyura/2147476715


Tagovi

Aerisanje zemljišta Aerisanje vilama Ašovljenje Obrada zemljišta Radovi u bašti


Autorka

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi baštovanka s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Erwinia amylovora, prouzrokovač bakterijske plamenjače jabučastih voćnih vrsta u povoljnim uslovima može da nanese 100%-nu štetu, pogotovo u zasadima dunje. Jedna od najvažnijih mera u borbi protiv ovog upornog patogena je obavezno uklanjan... Više [+]