Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Bolest javora
  • 21.07.2025. 07:30

Pepelnica na javoru - kako sprečiti dalje širenje?

Ona u početku uzrokuje vizualne promene, ali vremenom može da deformiše i osuši list. U težim slučajevima sprečava sunčevu svetlost da dopre do lišća, uzrokujući njihovo žućenje i prerano opadanje.

Pepelnica na javoru - kako sprečiti dalje širenje?
Foto: Maja Celing Celić
51
16
0

Pepelnica je gljivično oboljenje koje se između ostalih biljaka može pojaviti i na stablima, pa tako i na gorskom javoru (Acer pseudoplatanus) koji je sklon ovoj bolesti. Dugačak sušni period utiče na ovu pojavu koja se prepoznaje po beloj, pepeljastoj prevlaci na gornjoj strani lista, a može preći i na plodove, tj. semenke, kao što se vidi i na fotografiji.

Kada se javlja pepelnica?

Javlja se za vreme toplog i suvog vremena, a njenom razvoju pogoduje povremena vlaga, poput letnjih pljuskova. Takođe, zbijena stabla, gusto rastinje, slab protok vazduha u na primer, manjim, ograđenim dvorištima dodatno podstiče njeno širenje. Osim toga, infekciji su sklonije biljke koje su pod određenim stresom, na kojima je rađena nestručna rezidba ili imaju neka oštećenja.

Ona u početku uzrokuje vizualne promene, ali vremenom može da deformiše i osuši list. U težim slučajevima sprečava sunčevu svetlost da dopre do lišća, uzrokujući njihovo žućenje i prerano opadanje.

Dugoročno, ako se bolest ponavlja iz godine u godinu, može doći do slabljenja stabla, smanjenja rasta, pa i ranijeg otpadanja lišća. Smanjuje se sposobnost fotosinteze, jer gljivica prekriva lisnu površinu.

Koje korake preduzeti?

Zato je najvažnija prevencija i to redovnim proređivanjem krošnje, idealno u zimu. Uklanjaju se suve, slomljene i bolesne grane, one koje se ukrštaju ili rastu prema unutrašnjosti krošnje. Moguća je i letnja rezidba, ali ne agresivna i ne po najvećim vrućinama.

Kod đubrenja ne treba preterivati sa azotom jer pojačava osetljivost na pepelnicu.

Sada ih možete nežno isprati hladnom ili mlakom vodom što će mehanički ukloniti površinski micelijum gljivice. Najbolje rano ujutru da se biljka što pre osuši. Ipak, ovo nije dugoročno nego tek pomoćno rešenje. Važno je da se biljka što pre osuši jer inače vlaga može pogoršati infekciju.

Važno je i redovno zalivanje, posebno kod mladih stabala. Pazite da ne zalivate tik uz deblo nego metar od projekcije krošnje.

Evo sedam odgovora na pitanja o zalivanju mladih stabala

Kod blage infekcije, a kako biste sprečili dalji razvoj, mogu se koristiti biološka sredstva na bazi mleka, sode bikarbone i nekoliko kapi ulja ili tečnog sapuna. Isto onako kako biste tretirali paradajz ili koje drugo povrće obolelo od pepelnice.

U jačim napadima koristi se fungicid na bazi sumpora ili bakra.


Tagovi

Pepelnica Gorski javor Bolest javora Biološka sredstva Zalivanje


Autorka

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi baštovanka s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Na fotografiji je Pudla"Skubi" koja često pozira ovom fotografu ali i ostalim ljubiteljima kućnih ljubimaca koji se zadese u Parku u naselju Prozivka u Subotici u čestim igrama sa drugim ljubimcima !#RuralFoto#životinje