Pretraživanje tekstova
Komadići povrća moraju biti hrskavi i lomljivi. Ako su mekani ili elastični, treba ih nastaviti sušiti. So služi kao konzervans, ali u kojem procentu se koristi?
Za izradu domaće "vegete" od korenastog povrća ključan je postupak sušenja, kako bi smesa bila suva i mogla se duže čuvati bez kvarenja.
Koristi se korenasto povrće poput šargarepe, peršuna, celera, paštrnjaka, ali i praziluka i luka. Može se dodati beli luk, paprika, kurkuma i začinsko bilje poput lovora ili timijana. Za puniji okus možete koristitii i sušene gljive kao što su vrganji.
Birajte sveže, kvalitetno povrće iz sopstvene bašt ili lokalne pijace.
Ogulite ga i naseckajte na sitne komade ili narendajte. Možete ga na grubo usitniti u blenderu, ali pazite da ne postane kaša.
Sušenje je najvažniji korak, a možete ga obaviti u dehidratoru, rerni ili na suncu.
U rerni se obavlja na niskoj temperaturi, oko 50–60 °C s lagano odškrinutim vratima kako bi vlaga mogla izlaziti, a traje šest do 12 sati, zavisno od vrste povrća.
Povremeno ga proveravajte da se ne bi presušilo. Na kraju komadići povrća moraju biti hrskavi i lomljivi. Ako su mekani ili elastični, treba nastaviti sušenje.
Nakon toga ga dodato usitnite na male komade ili sameljite u prah.
Na kraju se sve pomeša s morskom solju, a najčešći razmer je 3:1, dakle tri dela povrća, jedan deo soli. Naime, so služi kao konzervans, a ako stavite manje, najbolje je smesu staviti u frižider.
Tagovi
Domaća vegeta Sušenje povrća Recept Prirodni konzervans Miks za supu Razmer povrća i soli
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Posledice mraza u zasadima kruške, šljive i jabuke u knjaževačkom selu Jakovac.