Dospele padavine popravile su zalihe vlage u dubljim slojevima zemljišta, što će biti od velikog značaja za pravilan rast i razviće svih poljoprivrdnih kultura u nastavku vegetacije.
U Srbiji se u narednom periodu i dalje očekuje promenljivo i svežije vreme od uobičajenog za ovo doba godine. Do četvrtka 15. maja bilo bi u većini mesta suvo uz smenu sunčanih i oblačnih intervala, a u jutarnjim satima lokalno se očekuje pojava slabog prizemnog mraza i magle, prognozira Republički hidometeorološki zavod (RHMZ).
"U četvrtak posle podne i petak prognozira se naoblačenje sa kišom, pljuskovima i grmljavinom, prvo na severu i zapadu zemlje, a zatim i u ostalim krajevima. Na visokim planinama moguć je i sneg", navodi se u agrometeorološkom biltenu RHMZ.
U periodu od 17. do 21. maja očekuje se ponovo promenljivo i sveže vreme uz povremeno pojačan severozapadni vetar, a pojava kiše ili lokalnih pljuskova biće izolovana i kratkotrajna.
Prema prognoziranim vrednostima SPI-1, na većem delu teritorije Srbije preovladavaće normalni uslovi vlažnosti, dok će u delovima centralne i južne Srbije biti jaka i ekstremna suša.
Toplotni uslovi u dosadašnjem delu vegetacije pogodovali su svim aktuelnim kulturama, ozimim žitima za nesmetan vegetativni rast kao i posejanim jarim usevima za ujednačeno nicanje i porast.
Tokom protekle sedmice padavine su bile svakodnevna pojava, a bilo je i pojava nepogoda praćenih vetrom i gradom, uglavnom u centralnim područjima zemlje, pri čemu je pričinjena šteta na poljoprivrednim kulturama.
Grad veličine jajeta padao u Zaječaru. Plodovi šljive na zemlji, štete se zbrajaju
Česte, ponegde i veoma obilne padavine ometale su zrenje i berbu pristiglih povrtarskih kultura i jagoda. Međutim, dospele padavine popravile su zalihe vlage u dubljim slojevima zemljišta, što će biti od velikog značaja za pravilan rast i razviće svih poljoprivrdnih kultura u nastavku vegetacije.
Toplo vreme povoljno utiče na aktivnost insekata. U zasadima krušaka, dunja, šljiva, bresaka, višanja, jagoda je prisutna braon mramorasta i zelena (povrtna) stenica. Štete pričinjavaju odrasle jedinke i larve koje sisaju biljne sokove iz svih nadzemnih delova biljaka, a najveće štete nastaju na plodovima. U zasadima voća se uočava i intenzivno prisustvo biljnih vaši kao i štetnih smotavaca.
Invazivne stenice prisutne u voćnjacima - što su plodovi manji, štete su veće
U pogledu biljnih bolesti promenljivo vreme, sa padavinama uz prisustvo infektivnog materijala u jabučnjacima, stvorilo je povoljne uslove za ostavrenje infekcija prouzrokovačem čađave pegavosti lišća i krastavosti plodova jabuke. Vinova loza ulazi u fazu kada je najosetljivija na infekciju gljivama, prouzrokovačima plamenjače i crne truleži vinove loze.
Izvori
Tagovi
Autorka