Pretraživanje tekstova
Na Antarktiku je temperatura prošlog meseca porasla iznad 20 stupnjeva °C prvi put otkako postoje merenja. To je skoro puni stupanj više od pređašnjeg rekorda postavljenog 1982.
Evropa beleži rekordno najtopliju zimu. Nakon januara i februar je bio iznad proseka i to za 3,9°C u odnosu na razdoblje od 1981.- 2010., stoji u službenim podacima Kopernikusa (Copernicus) (C3S).
Temperature su bile iznad prosečne na velikom području, pokrivajući veći deo Evrope, Sibira i središnje Azije, dok su one ispod proseka zabeležene bile tek iznad severne Aljaske. Na Antarktiku je temperatura prošlog meseca porasla iznad 20 stupnjeva Celzijusa prvi put otkada postoje merenja. To je skoro puni stupanj više od pređašnjeg rekorda postavljenog 1982.
Uticaj vremenskih prilika na razvoj pojedinih ratarskih kultura
"Videti tako toplu zimu neupitno je uznemirujuće, ali ne predstavlja klimatski trend kao takav. Sezonske temperature, posebno izvan tropa, značajno se razlikuju iz godine u godinu“, rekao je Karlo Buontempo, ispred Službe za klimatske promjene u Kopernikusu.
Uz postojano blage temperature nad Evropom, posebno na severu i istoku, protekla zima bila je 3,4°C toplija od prosečne zime u razdoblju od 1981. do 2010. godine. Temperatura je bila gotovo za 1,4°C viša od one prethodne najtoplije 2015/16. Još u novembru sezonska predviđanja C3S pružila su snažne naznake da bi ovo mogla biti topla zima za Evropu.
Ova godina će biti ključna u borbi da se zaustave problemi s klimom i spreči da se štetni efekti pogoršavaju. U Ujedinjenom Kraljevstvu se u studenom održava važan klimatski samit UN-a na kojem će svetske nacije morati drastično da povećaju svoja nastojanja da smanje emisije ugljenika kako bi se izbeglo katastrofalno povećanje od tri do četiri stupnja u globalnim temperaturama, piše The Guardian.
Tagovi
Vremenska prognoza Copernicus Antartik Klimatski trend Februar Temperatura Rekord
Autorka
Više [+]
Lucija je magistar agroekonomije. Voli da istražuje novosti u poljoprivredi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!