Pretraživanje tekstova
Od 6. novembra, preovladavaće oblačno vreme sa čestom pojavom kiše, najčešće slabog intenziteta, uz pad temperature, ali će one biti iznad proseka.
U Srbiji se u ponedeljak i utorak, 4. i 5. novembra 2019. godine, očekuje toplije vreme od uobičajenog za ovo doba godine, uz postepeno razvedravanje. U utorak uveče i u toku noći, prognozira se naoblačenje sa kišom, prvo na severozapadu zemlje.
Od srede, 6. novembra, do sledeće nedelje preovladavaće oblačno vreme sa čestom pojavom kiše, najčešće slabog intenziteta, uz pad temperature. Međutim, one će i dalje biti iznad prosečnih za novembar.
Prema prognoziranim vrednostima SPI-1, na većem delu teritorije Srbije biće normalni uslovi vlažnosti dok će u severnim i zapadnim delovima države nastupiti umerena do jaka suša.
U usevima ječma i pšenice registrovano je prisustvo lisnih vaši i cikada. Ove štetočine prenosioci su fitopatogenih virusa. Ukoliko se primeti prisustvo vaši i cikada na više od 10 odsto biljaka, preporučuje se primena hemijskih mera zaštite nekim od insekticida.
U pogledu voćarskih zasada, jesenji tretman voća trebalo bi obaviti u fazi kada opadne 70% lisne mase, preparatima na bazi bakra. Tretiranje je u cilju smanjenja infektivnog potencijala prouzrokovača biljnih bolesti kao što su sušenja cvetova i grančica i mrka trulež ploda, šupljikavosti lista koštičavog voća, kovrdžavosti lišća breskve, prouzrokovača bakterioznih oboljenja i drugih.
Izvori
Republički hidrometeorološki zavod Srbije
Tagovi
Oblačno vreme Postepeno razvedravanje Prisustvo lisnih vaši Usevi ječama i pšenice
Autor
Više [+]
Ivana Živanić, dipl.ing-master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbedne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!