Dosadašnje padavine u novembru i decembru održavaju solidnu vlažnost površinskog i dubljih slojeva zemljišta. Na pojedinim parcelama prisutne su aktivne rupe od glodara, poljskog miša i poljske voluharice i oštećenja na usevima.
U Srbiji se do četvrtka, 19. decembra, očekuje suvo i toplije vreme od uobičajenog sa sunčanim intervalima i maksimalnom dnevnom temperaturom od 9 do 15 oC. Prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), u petak, 20. decembra, prognozira se naoblačenje i zahlađenje sa kišom, u brdsko-planinskim predelima i sa snegom.
U subotu (21. decembar) se očekuje postepen prestanak padavina i delimično razvedravanje, pa će se do kraja perioda zadržati umereno oblačno i suvo vreme. Samo će u ponedeljak 23. decembra ponegde biti uslova za kratkotrajan sneg.
Temperature vazduha će biti oko ili malo iznad višegodišnjeg proseka. Prema prognoziranim vrednostima SPI-1, na većem delu teritorije Srbije preovladavaće normalni uslovi vlažnosti, dok će u delovima zapadne i centralne Srbije biti umereno vlažni uslovi.
Proteklih sedam dana obeleženi su promenljivim vremenom. U prizemnom sloju vazduha bilo je slabih mrazeva koji nisu nepovoljno uticali na stanje ozimih useva. Minimalna temperatura zemljišta na 5 cm dubine bila je oko 5 oC što je povoljno za ozimu pšenicu koja se, u zavisnosti od rokova setve, nalazi u različitim fazama razvoja.
Toplotni uslovi sa srednjom temperaturom oko i ispod 5 oC, omogućavaju da nešto kasnije posejane ozime kulture prođu neophodnu pripremu za period mirovanja.
Tokom protekle sedmice bilo je padavina na skoro celoj teritoriji Srbije. Dospele količine u većini područja bile su između
5 i 20 mm. Dosadašnje padavine u novembru i decembru održavaju solidnu vlažnost površinskog i dubljih slojeva zemljišta.
Uglavnom povoljni agrometeorološki uslovi u proteklom periodu omogućavali su osnovnu obradu zemljišta za setvu prolećnih kultura, zatim u voćnjacima, osnovno đubrenje, sadnju i primenu predviđenih mera nege i zaštite.
Tokom proteklih sedam dana u usevima ozimog ječma registrovano je prisustvo simptoma pegavosti ječma, dok u usevima ozime pšenice nije registrovano prisustvo bolesti. Pregledom useva ozime pšenice i ječma uočeno je i prisustvo vaši i cikade koja je prenosilac virusa patuljavosti pšenice ali u znatno manjoj brojnosti.
Na pojedinim parcelama prisutne su aktivne rupe od glodara, poljskog miša i poljske voluharice i oštećenja na usevima.
Izvori
Tagovi
Autorka