Veliki deficit padavina i visoke temperature vazduha značajno su smanjile vlagu u zemljištu i uzrokovale sušu na celoj teritoriji Srbije, što je ugrožavalo kukuruz, soju, šećernu repu i druge poljoprivredne kulture.
Nakon jučerašnjeg nevremena koje je najviše pogodilo delove Vojvodine, na snazi je i dalje upozorenje Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) za nove vremenske nepogode. Za najveći deo Srbije uključen je crveni meteoalarm.
"Pljuskovi i grmljavine koji se danas očekuju na području Vojvodine, zapadne i centralne Srbije, povremeno će biti praćeni gradom i olujnim ili orkanskim udarima vetra. Za konrektne lokacije izdavaće se hitna upozorenja jedan do dva časa unapred", navode iz RHMZ.
Građanima su počela da stižu SMS upozorenja koje im šalje Ministarstvo unutrašnjih poslova zbog najavljene oluje u delu Srbije, prvenstveno u Vojvodini.
"Rizik od jake oluje sa kišom, grmljavinom, krupnim gradom i snažnim naletima vetra. Oluja može doći iznenada. Preporučujemo da budete oprezni i da zaštitite vozila i imovinu", navodi se u poruci sa linkom ka onlajn upozorenju MUP-a.
Usled prognoziranih vremenskih nepogoda, RHMZ će obavljati pojačan (vanredni) monitoring vremenske situacije.
"Iako je rizik najveći za područje Vojvodine, zapadne i centralne Srbije, za konkretne lokacije izdavaće se hitna upozorenja jedan do dva časa unapred. Savetuje se oprez, jer se u datim uslovima nepogode mogu razviti vrlo brzo, pa se preporučuje redovno praćenje radarskih snimaka, najava i upozorenja."
I dalje važi upozorenje zbog ekstremnih uslova za nastanak i razvoj požara na otvorenom, čemu smo svedoci prethodna dva dana. Samo juče, na teritoriji naše zemlje registrovano je čak 620 požara, a kritična situacija je u Šumadijskom i Topličkom okrugu.
Kako se navodi u agrometerološkom biltenu, u sredu i četvrtak (9. i 10. jula) prognozira se promenljivo oblačno i osetno svežije vreme, uz umeren i jak severozapadni vetar i sa maksimalnim temperaturama od 20 do 25 °C. U sredu je moguća kiša i pljuskovi u većini regiona, a zatim će postati retka (izolovana) pojava.
"U petak i subotu (11. jula i 12. jula) prognozira se porast temperature (od 25 do 30 °C) uz sve više sunčanih perioda tokom dana. U nedelju 13. jula bilo bi sunčano i ponovo veoma toplo (od 30 do 35 °C). Početkom naredne sedmice promenljivo, ali sparno i nestabilnije sa lokalnom pojavom pljuskova i grmljavine", prognozira RHMZ.
Posledice nevremena: Polegao kukuruz u okolini Subotice, ratari procenjuju štete
Prema prognoziranim vrednostima SPI-1, na celoj teritoriji Srbije preovladavaće jaka i ekstremna suša.
Veliki deficit padavina i visoke temperature vazduha značajno su smanjile vlagu u zemljištu i uzrokovale sušu na celoj teritoriji Srbije, što je ugrožavalo kukuruz, soju, šećernu repu i druge poljoprivredne kulture.
Tropske temperature koje danima vladaju ubrzavaju razvoj brojnih štetočina u biljnoj proizvodnji. Visoke dnevne temperature, uz tople noći, stvaraju idealne uslove za njihovo razmnožavanje, kako u voćnjacima, tako i u ratarskim i povrtarskim usevima.
Grinje su već prisutne u zasadima jabuka, višanja, šljiva, kao i u usevima soje, lubenice i paradajza. Tripsi su izuzetno brojni na povrću, breskvama i nektarinama. Na plodovima jabuka i šljiva uočeno je prisustvo položenih jaja jabukinog / šljivinog smotavca u različitim fazama razvoja. U toku je poleganje jaja, a u pojedinim regionima otpočelo je i piljenje larvi druge generacije ove štetočine. Pored smotavca, na jabukama je aktuelna i pepelnica.
Za razliku od mnogih drugih bolesti, pepelnici ne treba vlaga - naprotiv, suvo i toplo vreme joj odgovara, a upravo takvi uslovi su sada prisutni.
Tagovi
Autorka