Pretraživanje tekstova
Poboljšava zemljište, pomaže u borbi protiv puževa, koristi se u zaštiti bilja.
Aktivni ugalj nam je uglavnom poznat po svojoj upotrebi u medicini, prehrambenoj industriji, kozmetici, u filterima za maske koje pročišćavaju vazduh ili vodu, ali je našao svoje mesto i u poljoprivredi. Raznovrsnost primene mu je obezbedila popularnost kod uzgajivača bilja, a može da se primenjuje na zemljištu, biljkama, protiv oboljenja i štetočina.
Često se koristi za poboljšanje strukture zemljišta i smanjenje kiselosti. Za ovu namenu najbolje da ga koristimo u obliku granula ili kristala u količini od 200 g/m², koji se izmešaju sa zemljištem.
Ako ga koristimo na gredicama, pospemo ga po površini i grabljama pređemo kako bi podstakli mešanje sa zemljom. Tako sprečavamo pojavu gljivičnih bolesti na korenu. U slučaju da se bolest pojavi, možemo da ga dodamo direktno pored biljke ukopavanjem.
U bašti i cvećnjaku velike štete nanose puževi. U borbi protiv njih koristite aktivni ugalj u formi kristala. Rasporedite ga po površini kada se malo prosuši posle kiše ili zalivanja. Oštre ivice kristala će cepati stopalo puževa i oni će da izbegavaju kretanje na takvim mestima. U slučaju da pravite pojas odbrane koji sprečava ove štetočine da iz trave ili drugih mesta dolaze, pospite sloj širine između 10 do 15 cm. Problem je što posle svake kiše morate da ponovite nanošenje.
U obliku praha koristi se za zaštitu rana na biljkama prilikom rezidbe, posle raznih oštećenja, lomova, na ranama od grada. Uloga mu je da spreči prodor prouzrokovača oboljenja i napad štetočina, jer su rane ulazna vrata.
U slučaju da želite da posadite biljke, tada tretirajte koren, sačekajte da se naneti prah osuši i onda sadite.
Tagovi
Aktivni ugalj Eko zaštita Poboljšava zemljište Protiv puževa Suzbijanje puževa Rane na biljci Zaštita rana
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!