Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zaštita bilja
  • 17.07.2025. 16:00

Kurkuma i prašak za pecivo u borbi protiv plamenjače

Kako pomoći biljkama da se, bez hemije, odbrane od plamenjače i ostalih bolesti?

Kurkuma i prašak za pecivo u borbi protiv plamenjače
Foto: Bojan Kecman
47
0
0

Poslednje kiše ponovo su stvorile uslove za nastanak plamenjače povrća, naročito krastavca i paradajza, a najviše su izložene stabljike na otvorenom. Kako pomoći biljkama da se, bez hemije, odbrane od plamenjače i ostalih bolesti?

Kurkuma se nedavno počela više koristiti u ishrani stanovništva, a dokazalo se da može biti dobra i u borbi protiv bolesti i štetočina.

Efikasna i protiv insekata

Ova biljka, tj. njen prah, deluje kao repelent, efikasna je u borbi protiv lisnih vaši i bele leptiraste mušice, a pošto sadrži kurkumin, vitamin B6, magnezijum, kalijum, gvožđe, eterična ulja, vitamine A i C, postiže dobre rezultate protiv plamenjače, pepelnice, rđe i botritisa jer ima i antigljivično i antibakterijsko delovanje.

Kurkuma razmućena u vodi
U kantu od 10 litara vode staviti 200 grama kurkuminog praha

Još bolje rezultate, naročito protiv biljnih bolesti, možete očekivati ako je pomešate sa praškom za pecivo, koji u sebi sadrži sodu bikarbonu i vinsku kiselinu.

Miksati je sa praškom za pecivo

Što se tiče doza, dovoljno je da se u jednu kantu od 10 litara vode stavi 200 grama kurkuminog praha, a u drugu kantu, takođe od 10 litara, 100 grama praška za pecivo.

Prašak za pecivo u drugoj kanti
Prašak za pecivo u drugoj kanti

Kurkumu bi trebalo ostaviti jedan dan da stoji, najbolje u hladu. Zatim se iz obe kante, u prskalicu od 10 litara uspe po pet litara vode sa kurkumom i vode sa praškom za pecivo.

Ovakva, malo jača doza, efikasna je protiv insekata i gljivica.

Najbolje je prskati u jutarnjim ili večernjim časovima. Smesa deluje i na dosadne stenice, samo treba biti uporan i prskati u nekoliko navrata, svaka dva, do tri dana.

vrt
Smesa deluje i na dosadne stenice

Bolesti, naročito ako se skinu donji listovi na krastavcu i paradajzu neće biti, čak i na stabljikama na otvorenom, koje su više podložne infekciji u odnosu na stabljike u plastenicima. Ovoj smesi, takođe, može se dodati voda u kojoj je stajao list belog ili crvenog luka, jer se tako pojačava njihov efekat.

Kako ubrzati zrenje bez gubitka na čvrstoći i ukusu - trikovi profesionalaca

Dobro bi bilo da se i u plastenicima i na otvorenom, oko biljaka, stavi malč ili folija, jer ako je biljka na zemlji, bez korova okolo, lakše dolazi do infekcije bolestima, naročito plamenjačom.


Tagovi

Plamenjača Kurkuma Bolesti i štetočine Repelent Leptiraste mušice Lisne vaši


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Dipl.inž.poljoprivrede Bojan Kecman specijalizovan je za integralnu i organsku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Takođe se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crvenu ribizlu.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB