Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ovčija vuna
  • 04.03.2025. 09:00
  • Kolubarski okrug, Valjevo

U valjevskom kraju godišnje se proizvede 120 tona ovčije vune. Najčešće se uništava

Samo mali deo se iskoristi za izradu čarapa, džempera, kapa, rukavica, a mogućnosti za korišćenje su ogromne

U valjevskom kraju godišnje se proizvede 120 tona ovčije vune. Najčešće se uništava
Foto: Shuttesrtock/Terelyuk (Ilustracija)
  • 184
  • 74
  • 0

Valjevski kraj poznat je po ovčarstvu i u matičnim zapatima je oko 49.000 ovaca. Prva asocijacija je da ovce daju vunu, pa se postavlja pitanje šta se radi sa oko 120 tona ove sirovine, koliko se dobije u samo jednoj godini?

"Pre nekoliko godina otkupna cena vune bila je od 50 do 100 dinara, pa su poljoprivredni proizvođači imali račun da prodaju i da na taj način nadoknade troškove striže ovaca", kaže stručni saradnik PSSS Valjevo Predrag Jokić, dodajući da se nakon toga vuna "menjala" za kamenu so jer se došlo u situaciju daj šta daš.

"Najveći deo je uništavan."

Vuna kao izolacioni materijal

I dok se kod nas vuna koristi uglavnom za izradu odevnih predmeta, ćilima i prostirki, u svetu se više od dve decenije koristi kao izolacioni materijal. Taj trend kod nas tek je na početku.

"Primetio sam da jedan broj poljoprivrednih proizvođača ima nameru da je iskoristi kao izolacioni materijal za tavanski prostor. I to je bolje, iskoristiti je na taj način, nego da se baca."

Odličan je izolacioni materijal (foto: Shutterstock/Anton Watman)

Ćilimi i vunene čarape, ali i džemperi i prsluci, tradicionalno su se u Srbiji proizvodili od vune. Tekstilna industrija gotovo da nema interesovanja za ovu sirovinu, pa se sve svodi na žene koje se bave domaćom radinošću.

"Nema nikakvog interesovanja za vunu kao materijal u proizvodnji. U Srbiji je preovladao trend sintetičkih materijala, pa vuna više nije interesantna", naglašava Jokić.

Vuna se kod nas uglavnom baca

Na nivou Srbije godišnje se proizvede oko 3.500 tona vune, a zbog niske otkupne cene, ona se baca ili spaljuje. Nedostaju i fabrike u kojima bi se mogla prerađivati u "ploče" koje bi služile kao izolacioni materijal. Njena prednost je i što je otporna na visoke temperature, a mogla bi se koristiti u bilo kom delu objekta kao izolacija.

Jedinstveni izum stiže nam iz Vršca: Nikica je osmislio kutiju za hranu od ovčije vune

Stručnjaci kažu da ovčija vuna ima za 20 do 30 procenata bolju termo i zvučnu izolaciju u odnosu na druge materijale, a i ugradnja je lakša i može se raditi i bez zaštitne opreme, jer se ne oslobađaju nikakve štetne čestice.

Za proizvodnju izolacije od ovčije vune koristi se manje energije, pa je i svetski trend da se što više prirodnih materijala koristi u građevinarstu.


Tagovi

Ovčija vuna Izolacioni materijal Predrag Jokić Striža ovaca Tekstilna industrija Uništavanje


Autorka

Sanja Dovečer

Više [+]

Novinarka sa dvodecenijskim iskustvom. Upoznata sa stanjem i kretanjima u oblasti poljoprivrede na području Valjeva.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Najavljeni mraz preti da ugrozi prinos mnogih voćnih kultura koje su u fazi cvetanja i precvetavanja!