U okviru kampanje "Investicije za rast", USAID Projekat za bolje uslove poslovanja , u saradnji sa Centrom za organsku proizvodnju iz Selenče organizovao je posetu proizvođačima organskog povrća, bio-farmi „Šokšić“. Razgovaralo se o neophodnosti da se nebankarskim institucijama u Srbiji omogući rad i samim tim proširi broj finansijskih izvora za mikro, mala i srednja preduzeća.
Kako do novca za pokretanje i razvijanje poljoprivredne proizvodnje? Zašto su organskim proizvođačima neophodni nebankarski izvori finansiranja? Ovo su pitanja za čijim odgovorima tragaju USAID BEP, ovog puta u saradnji sa Centrom za organsku proizvodnju u Selenči i bio-farmom "Šokšić" iz Taraša.
Reč je o kampanji koja se sprovodi pod sloganom "Investicije za rast". Usvajanje Zakona o nebankarskim finansijskim institucijama korak je ka stvaranju uslova za brži ekonomski razvoj Srbije.
Uvođenjem nebankarskih finansijskih institucija finansijski sistem Srbije postao bi raznovrsniji i konkurentniji. To bi dovelo do smanjenja troškova zaduživanja, povećanju izbora u pogledu finansiranja novih i razvoja postojećih poslovnih ideja.
"Kao i drugi preduzetnici, i proizvođači organskih proizvoda suočavaju se sa brojnim preprekama koje im onemogućavaju da proširuju svoja gazdinstva i razvijaju svoju proizvodnju. Imamo tražnju, znanje, kvalitetan proizvod, dakle, postoji tržište. Ali, mora se raditi na poboljšanju uslova za rad i razvijanju poslovnog ambijenta. Tu se dolazi do važne stavke, pristupu izvora finansiranja. Neophodno je da finansiranje malih proizvođača postane raznovrsnije i dostupnije poljoprivrednicima, a oni da odaberu koji izvor im najviše odgovara", rekao je Jozef Gašparovski, predsednik udruženja Centar za organsku proizvodnju u Selenči.
Jozef Gašparovski, Gordana Šokšić i Sandra Rodić
Porodica Šokšić iz Taraša proizvodnju povrća po organskim principima započela je vlastitim sredstvima i to veoma obazrivo.
"Danas naša farma uspešno posluje. Imamo dobre kupce i stabilno tržište. Sada je došao trenutak kada nam je zbog povećanja obima proizvodnje potrebna hladnjača i zbog toga nam treba dobra investicija. Nebankarske finansijske institucije osim finansijskih sredstava nude i savetovanje i praćenje korisnika u određenom periodu. To obezbeđuje pametno ulaganje pozajmljenih sredstava. Za poljoprivrednike kao što smo mi, to je jako korisno", kazala je Gordana Šokšić.
Kroz donošenje adekvatnog Zakona o nebankarskim institucijama, finansijski sistem Srbije bio bi raznovrsniji i konkurentniji, smatra i Sandra Rodić, ekspert za USAID Projekta za bolje uslove poslovanja:
"Na tržištu bi postojali specijalizovani finansijski instrumenti koji više odgovaraju potrebama mikro i malih preduzeća od postojećih. Istraživanja USAID BEP-a pokazuju da bi privreda u Srbiji, ukoliko bi se osnovale mikrofinansijske institucije u naredne četiri godine ostvarila plasmane u visini od skoro 900 miliona evra i otvaranje 100.000 novih radnih mesta".
Foto: Jasna Bajšanski
Tagovi
Autorka