Pretraživanje tekstova
Poljoprivrednici u Srbiji će krajem 2017. godine moći da konkurišu za novac iz IPARD fonda, a novac će najpre biti dodeljivan za kupovinu traktora i obnovu zastarele mehanizacije, najavio je direktor Uprave za agrarna plaćanja Žarko Radat.
Poljoprivrednici prve konkurse za novac iz IPARD fonda mogu da očekuju krajem ove godine, najavio je direktor Uprave za agrarna plaćanja Žarko Radat. Kako prenosi RTS, prvi konkurs će verovatno biti namenjen za nabavku novih traktora i obnovu mehanizacije. Razlog je novac, koji će moći brzo i efikasno da se iskoristi.
Žarko Radat je istakao da Uprava za agrarna plaćanja koja treba da sprovede mere međunarodne politike, a između ostalog i IPARD 2 program, sada ima kapacitete da izvrši svoje obaveze i priču sprovede u delo jer su u međuvrenu raspisana dva konkursa i zaposleni su stručni ljudi koji su nedostajali. Radat je dodao da je sada na redu njihova obuka, kako bi izuzetno obiman i odgovoran posao mogli da obavljaju kvalitetno.
Radat podseća na to da su pred resornim ministarstvom i Upravom sada dva izuzetno velika koraka. Prvi se odnosi na posetu eksterne revizije, čiji se dolazak očekuje do juna, a potom sledi i sastavljanje njihovog izveštaja, koji mora biti završen krajem 2017. godine, kada će našu zemlju posetiti revizori Evropske komisije. Radat se nada da će ubrzo nakon toga čitav proces akreditacije Agencije za agrarna plaćanja biti uspešno završen.
Direktor Uprave za agrarna plaćanja ističe da je veoma važno to što Srbija, za sve to vreme koliko se čeka akreditacija, nije izgubila ni jedan evro od 175 miliona evra koliko imamo na raspolaganju do 2020. godine, ali napominje da bez obzira na sve, naša zemlja mora da ispuni zacrtani akcioni plan da ne bismo počeli da gubimo i vreme i novac.
Foto: budabar / Big Stock
Izvori
Tagovi
IPARD Žarko Radat Evropska komisija Agencije za agrarna plaćanja Uprava za agrarna plaćanja Konkursi Mehanizacija Traktori
Autor
Više [+]
Marinko je profesor književnosti s višegodišnjim novinarskim iskustvom u elektronskim medijima. Naročito je zainteresovan za teme i zbivanja u agraru, a zamenik je urednika na Agroklubu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!