Fatalne posledice zloupotrebe pesticida
Pesticidi, prvenstveno napravljeni zarad uklanjanja nepoželjnih insekata koji smetaju čoveku, sa sobom nose skrivene opasnosti kada se zloupotrebe i imaju uticaja na naš svakodnevni život i celokupno zdravlje, prenosi Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije. Posledice pogrešnog rukovanja ovim toksičnim supstancama dosežu daleko izvan svog osnovnog cilja, predstavljajući ozbiljnu pretnju po zdravlje ljudi, posebno osetljivih grupa kao što su deca.
Uticaj pesticida se proširujue i izvan granica poljoprivrednog zemljišta, prodiru u javne prostore i dospevaju do naših domaćinstava kroz svakodnevne predmete kao što su tepisi, materijali za pakovanje hrane pa čak i farbe.
Izlaganje pesticidima se odvija različitim putevima: profesionalnim - kroz poljoprivredu, u kućnim i baštenskim radovima i indirektno - kroz ishranu. Izlaganje kože se ističe kao jedno od najčešćih i najopasanijih i predstavlja pretnju pri rukovanju pesticidima tokom mešanja, utovara, odlaganja i čišćenja.
Slučajno unošenje pesticida oralnim putem ozbiljna je mogućnost trovanja, bez obzira da li je posledica namernog delovanja ili slučajne nezgode. Veliku pretnju predstavlja trovanje pesticidima usled nepravilnog skladištenja ambalaže ili kontaminiranih izvora vode. Rizik od respiratorne izloženosti se povećava kada je pesticid isparljiv, u tom slučaju komponente pesticida se udišu, posebno u zatvorenim prostorima.
Oči su takođe podložne hemijskim oštećenjima, posebno kada granulirani oblici pesticida dođu u kontaktr sa očima prilikom nasilnog rukovanja. Ove višestruke opasnosti naglašavaju važnost poštovanja zaštitnih mera prilikom rukovanja pesticidima.
Složen odnos između izlaganja hemikalijama i naših tela postaje očigledan kada detaljnije pogledamo vezu između pesticida i raznih bolesti. Naučne studije dosledno potvrđuju povezanost između izlaganja pesticidima i pogoršanja već postojećih ozbiljnih bolesti kao što su rak, poremećaj hormona, astma, dijabetes, alergije i neurološki poremećaji poput Parkinsonove bolesti.
U ovoj zamršenoj mreži pesticida, deca, trudnice i stariji su najpodložniji ovim štetnim efektima. Deca se navode kao najugroženija zbog osetljivosti njihovog organizma u razvoju, ponašanja i fiziologije. Posledice mogu da budu ozbiljne kao što su urođene mane, manja težina pri rođenju pa čak i pobačaj.
Istraživanje takođe otkriva zabrinjavajuću vezu između izloženosti pesticidima i leukemije kod dece, posebno kada su majke izložene tokom trudnoće. Javlja se i dodatni sloj brige zbog genetske predispozicije pojedinaca da razviju bolesti povezane sa pesticidima, što sugeriše da izvesne osobe mogu biti u većoj opasnosti od drugih.
BalkanDetox LIFE projekat posvećen je rešavanju ilegalnog trovanja divljih životinja i zloupotrebe pesticida u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Hrvatskoj, Grčkoj, Severnoj Makedoniji i Srbiji.
Foto: Depositphoto/OlafSpeier