Ukoliko vas nekada put nanese u opštinu Nova Crnja u srednjem Banatu, tačno na središtu opštine, u blizini raskrsnice koja vodi u Srpsku Crnju, Vojvoda Stepu i Novu Crnju pogled vam može okupirati ovo velelepno zdanje. Naime radi se o bivšo... Više [+]
Ukoliko vas nekada put nanese u opštinu Nova Crnja u srednjem Banatu, tačno na središtu opštine, u blizini raskrsnice koja vodi u Srpsku Crnju, Vojvoda Stepu i Novu Crnju pogled vam može okupirati ovo velelepno zdanje. Naime radi se o bivšoj fabrici šećera "Banaćanka", čija postrojenja su zatvorena pre više od 20 godina. Objekat sada pripada kompaniji "Sunoko doo" koja posluje u sastavu MK Group-e. S obzirom da je postrojenje neaktivno i zatvoreno, MK Group-a ne odobrava javne ili medijske obilaske šećerane.
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!
Još dva zanimljiva eksponata Narodnog Muzeja u Zrenjaninu koji nas upoznaju sa biljnim svetom srednjeg Banata.
Odeljak Narodnog Muzeja u Zrenjaninu posvećen zemljoradnji i stočarstvu na području srednjeg Banata. U njemu se mogu videti fotografije kako se nekada živelo na tom prostoru i upoznati sa oruđima koja su tada korišćena za obradu zemljišta.