Stanko Nekić
pre 1 godinu
1132
VODITI RAČUNA O POJAVI ŽITNOG BAULJARA.
Larve Žitnog bauljara se intenzivno hrane lišćem pšenice na temperaturama iznad 10 oC, a pri temperaturama ispod 3-5 oC prestaju sa ishranom. Preporuka je proizvođačima da obiđu svoje parcele sobzirom na trenutne temperature koje pogoduju napadu ove štetočine.
I) Oštećeni listovi izgledaju kao zgužvani - jer larve pojedu meke delove lista, a žilice ostaju sklupčane. U iskopani vertikalni kanal, uvlačeći list, uvek se nalazi jedna larva. Usled oštećenja lišće žuti, biljke su kržljave i slabo vlataju. U vreme mlečno - voštane zrelosti žita odrasli lete, penju se na klasove, grizu zrna ili pregrizaju klasove i na zemlji se njima hrane.
- Žitni bauljar (Zabrus tenebrioides). Poljoprivrednici ove godine su se borili, ne samo sa padavinama, zatim posle sa sušom već verovatno i najezdom insekta žitni bauljar, koji jede koren pšenice i listove, te izbeći mogućnost da na njivama pod pšenicom ova može biti uništena i 30 %, pa čak i znatno više. Štetočina prezimljava u stadijumu larvi koje pričinjavaju štete hraneći se mladim biljkama strnih žita. Larve se hrane prvenstveno noću i na mladim biljčicama „iskidaju“ meke delove lišća, a nervi ostaju „sklupčani“. Oštećuju usev i ispod snežnog pokrivača, o čemu farmeri moraju voditi računa.
- Štetočina ima jednu generaciju godišnje i prezimljava kao larva u zemljištu. U proleće se penje do biljke i nastavlja sa ishranom. Odrasli se pojavljuju krajem maja, hrane se, a posle žetve miruju u zemljištu jedno vreme; posle polaganja jaja i piljenja larvi, ove se hrane mladim biljkama prvenstveno noću, koje propadaju i usev se proređuje.
- Obavezna je primena plodoreda. Vraćanje žitarica na parcelu koja je bila napadnuta je poželjno izvršiti tek nakon dve do tri godine. U vreme mirovanja štetočine (avgust, septembar) pregleda se zemljište. Sa brojnošću odraslih već od 0,4/m² neophodno je pre setve ili u toku setve obaviti tretiranje zemljišta insekticidom na bazi teflutrina (5 - 10 kg/ha u redove - trake, sa setvom ili inkorporacijom u zemljište). Ukoliko se odmah nakon nicanja žita utvrdi prisustvo u proseku 4 - 5 larvi po m² ili 5 - 6 sveže oštećenih biljaka po m² tretiraju se nadzemni delovi useva preparatima na bazi deltametrina. Dobra je praksa da se po pojavi simptoma štete izvede tretman insekticidima (u jutarnjim ili večernjim satima) na bazi deltametrina ili alfa-cipermetrina ili bifentrina.
Autor, Stanko Nekić, dipl. ing. agronomije
Rezime: Larve Žitnog bauljara se intenzivno hrane lišćem pšenice na temperaturama iznad 10 oC, a pri temperaturama ispod 3-5 oC prestaju sa ishranom. Preporuka je proizvođačima da obiđu svoje parcele sobzirom na trenutne temperature koje pogoduju napadu ove štetočine.