Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Koliko dušika, fosfora i kalija ima u žetvenim ostacima?

Svi žetveni ostaci, posebno kukuruz, sadrže značajne količine hranjivih tvari koje mogu biti dostupne za sljedeći usjev.

Vrijednost žetvenih ostataka na vašim parcelama je velika i vrlo mjerljiva. Potpunom razgradnjom stabljike kukuruza (oko 10 tona žetvenih ostataka po hektaru, ne računajući rasuto zrno) u tlu ostaje 90 kg čistog N, 35 kg čistog P i 130 kg čistog K za sljedeći usjev. Preračunamo li to u današnje cijene mineralnih gnojiva, jasno je da računica postoji.

Za druge kulture to izgleda ovako:

  • Pšenica i ječam (na oko 6 tona žetvenih ostataka po hektaru) ostaje 70 kg N, 25 kg P, 100 kg K
  • Suncokret (pri oko 4,5 tona žetvenih ostataka po hektaru) ostaje 100 kg N, 20 kg P, 140 kg K
  • Soja (na oko 4 tone žetvenih ostataka po hektaru) ostaje 90 kg N, 38 kg P, 90 kg K
  • Uljana repica (pri oko 4,5 tona žetvenih ostataka po hektaru) ostaje 70 kg N, 30 kg P, 80 kg K
  • Šećerna repa (pri oko 50 tona žetvenih ostataka po hektaru) ostaje 90 kg N, 25 kg P, 90 kg K

Sve gore navedene količine N, P i K mogu biti bogat izvor hraniva za sljedeći usjev.

Kako napraviti hranivo od žetvenih ostataka?

Nekada smo imali stajnjak - izvor korisnih mikroorganizama koji razgrađuju žetvene ostatke. Danas smo, nažalost, suočeni s njegovim nedostatkom, što za posljedicu ima sporu razgradnju žetvenih ostataka, slabiju apsorpciju hraniva, tla koja su u proljeće hladnija i teža za obradu. Kako bismo ubrzali razgradnju, često se odlučujemo na dodavanje mineralnih gnojiva. Razgrađuju li ona više?

Odgovor je ne. Razgradnju provode mikroorganizmi. Naime, mineralna gnojiva potiču razgradnju tamo gdje su tla mikrobiološki aktivna, točnije sadrže određeni broj mikroorganizama koji koriste dušik kao "gorivo" za razgradnju. Međutim, tamo gdje nema dovoljno mikroorganizama, neće doći do potpune razgradnje žetvenih ostataka. Postoji li rješenje osim stajnjaka?

Postoji rješenje - učinkovito je i ekonomično

Na našem tržištu već 12 godina postoji preparat koji poljoprivrednim proizvođačima nudi rješenje koje daje rezultate i dokazano je upravo na njihovim parcelama - BioPlug. Ovaj mikrobiološki pripravak proizvod je tvrtke Biofor System. Sadrži sve što je tlu potrebno za razgradnju žetvenih ostataka unutar 4 mjeseca. BioPlug sadrži korisne mikroorganizme koji razgrađuju žetvene ostatke, a prisutnost Azotobactera osigurava opskrbu dušikom, pa UREA nije potrebna.

Primjenjuje se tako da se u 200 litara vode doda pet litara pripravka. To je količina koja je dovoljna za prskanje površine od jednog hektara. Nakon prskanja potrebno je u roku od 30 dana žetvene ostatke pomiješati s tlom (oranjem, posipanjem i drljanjem). Preporuča se usitniti žetvene ostatke prije upotrebe BioPluga.

BioPlug se može miješati sa svim pesticidima i totalnim herbicidima.

Koji su vidljivi učinci primjene BioPluga, osim razgradnje žetvenih ostataka?

Razgradnja žetvenih ostataka pomoću BioPluga dovodi do povećanja sadržaja humusa koji je najjasniji pokazatelj plodnosti tla. Tla koja su mikrobiološki aktivna, a u kojima su žetveni ostaci razgrađeni, bolje primaju i zadržavaju vlagu (poput spužve upijaju i spremaju svaku kap kiše), u proljeće su toplija (1-2°C) pa se sjetva može obaviti ranije. Takva tla se lakše obrađuju i uočljiva je prisutnost većeg broja glista što ukazuje na bolje stanje tla.

Ovo je godina koja nam pokazuje koliko je važno zdravo tlo, dobro primanje i zadržavaju vlagu te osigurani uvjeti za pravilnu apsorpciju hraniva biljaka. Sada je pravo vrijeme da nešto poduzmete kako bi vaši usjevi sljedeće sezone rasli na zdravijem tlu. Biljke će vam to pokazati - stabilnim prinosima.

Kontakt

Zastupnik za Hrvatsku - Fito Promet d.o.o.:
Prodajni savjetnik - Božo Kvesić, dipl. ing. agr., +385 98 295 715.

foto: Depositphotos:fotokostic/Biofor System

#BioPlug