Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Od žetvenih ostataka do kvalitetnog đubriva

Koncept konvencionalne poljoprivrede podrazumeva intenzivnu obradu zemljišta uz upotrebu teške mehanizacije, sa ciljem stvaranja uslova za preciznu i kvalitetnu setvu. Ove prakse razbijaju zemljišne agregate, što smanjuje poroznost i kapacitet za zadržavanje vode i kiseonika u zemljištu. Takođe, smanjuje se biološka aktivnost i sadržaj organske materije, što dugoročno degradira plodnost zemljišta i ugrožava rast biljaka.

Potvrda preterane obrade zemljišta su veliki oblaci prašine koji se mogu videti u prolećnom periodu na našim parcelama.

Kako nedostatak humusa utiče na prinos?

Intenzivna obrada zemljišta, teška mehanizacija, nekontrolisana i prekomerna upotreba mineralnih đubriva (N, P, K) bez mikroelemenata narušavaju strukturu zemljišta i dovode u pitanje održivost poljoprivredne proizvodnje. Dugogodišnji nedostatak stajnjaka i drugih organskih đubriva, uz iscrpljivanje hranljivih materija u težnji za visokim prinosima, dugoročno oštećuju zemljište. Vojvodina se nekada odlikovala plodnim zemljištem sa sadržajem humusa preko 5 odsto na 75 odsto površina. Intenzivna poljoprivredna proizvodnja i smanjenje upotrebe stajnjaka doveli su do toga da je danas u Vojvodini na svega 1-2 odsto zemljišta sadržaj humusa veći od 5 odsto.

Oslanjanje poljoprivrede isključivo na mineralna đubriva i uz spaljivanje žetvenih ostataka, iako zakonom zabranjeno, dovodi do smanjenja organske materije, narušavanja plodnosti i biološke aktivnosti u zemljištu. Ove prakse ubrzavaju degradaciju zemljišta, povećavaju eroziju i smanjuju njegovu dugoročnu održivost, što ozbiljno ugrožava poljoprivrednu proizvodnju.

Kolika je vrednost žetvenih ostataka?

Žetveni ostaci imaju veliki značaj za naše parcele, jer njihovim zaoravanjem i pravilnim tretmanom možemo povećati sadržaj humusa u zemljištu. Oni predstavljaju prirodno đubrivo koje obezbeđuje sve neophodne hranljive materije, uključujući makro i mikroelemente, koji su ključni za pravilan razvoj biljaka i dugoročnu plodnost zemljišta.

Količina žetvenih ostataka kod ratarskih kultura varira i približno odgovara količini prinosa koji smo izneli sa parcele. Kod pšenice iznosi od 5-7 t/ha, kod kukuruza 8-12 t/ha, suncokreta 4-6 t/ha, soje 4-5 t/ha i šećerne repe 40-60 t/ha. 

Da bi žetveni ostaci postali kvalitetno đubrivo za naredni usev, neophodno ih je pravilno tretirati. Ključno je koristiti kombajne koji dobro usitnjavaju i ravnomerno raspoređuju ostatke po parceli. Ako to nije moguće, mogu se koristiti seckalice ili mašine za razbacivanje slame kako bi se osigurali ravnomerni uslovi na celoj površini zemljišta. Ovo je prva faza u pravilnom upravljanju žetvenim ostacima.

Kako žetvene ostatke pretvoriti u kvalitetno đubrivo?

Žetveni ostaci tretirani preparatom BioPlug u količini od 5 l/ha, postaju kvalitetno đubrivo bez opasnosti od pojave azotne depresije. Tretman se izvodi traktorskim prskalicama sa količinom vode od 200 l/ha. Posle tretmana potrebno je izvršiti mešanje ostataka sa zemljom i to tanjiranjem, gruberisanjem ili oranjem. Na ovaj način postižu se najbolji uslovi za procese razlaganja žetvenih ostataka i njihovo pretvaranje u kvalitetno đubrivo. BioPlug je preparat koji svojim sastavom i sadržajem bakterija i gljiva garantuje pravilnu transformaciju organske materije u zemljištu. Zahvaljujući prisustvu bakterije Azotobacter sprečava se pojava azotne depresije. Primena stajnjaka ne isključuje primenu ovog preparata, jer se na ovaj način usmerava njegova razgradnja. Primenom BioPlug preparata povećava se biogenost zemljišta i brojnost kišnih glista koje svojom aktivnošću dodatno poboljšavaju uslove za razvoj gajenih biljaka.

Na ovaj način postavljamo temelje za primenu BTZ tehnologije kompanije Biofor System, koja kroz biološki tretman zemljišta donosi brojne prednosti - poboljšava razvoj biljaka i povećava njihovu otpornost na stresne uslove tokom vegetacije.

Primenom ostalih preparata koji su deo jedinstvene BTZ tehnologije, uz savet agronoma iz kompanije Biofor System koji su prisutni na terenu, dajemo veće šanse našim biljkama da se izbore sa promenjenim uslovima sredine, čiji smo svedoci zadnjih godina. BTZ tehnologija se pokazala efikasnom u brojnim ogledima širom Vojvodine, Centralne Srbije i u okolnim zemljama, na nama je da iskoristimo priliku i damo šansu našem zemljištu da postane kvalitetno stanište za našu biljku.

BioGnezdo ubrzava klijanje, nicanje i rast korena ozimih kultura

Nakon primene preparata BioPlug, jesen je idealno vreme za tretiranje semena pšenice, ječma i uljane repice preparatom BioGnezdo. Ovaj preparat, u dozi od 0,5 litara po hektaru, može se kombinovati sa insekticidima i fungicidima, daje semenu početnu prednost da brže i kvalitetnije prođe kroz ovu veoma osetljivu fazu vegetacije. BioGnezdo ubrzava klijanje, nicanje i razvoj korenovog sistema. Snažan i dobro razvijen korenov sistem je ključno za pravilnu ishranu biljaka. Tretman semena preparatom BioGnezdo predstavlja drugi korak u BTZ tehnologiji.

Sledeći preparat iz BTZ tehnologije, koji se može primeniti već u jesenjem periodu i na taj način pripremiti biljku za ulazak u zimski period u dobroj kondiciji, je Biofor Active. Biofor Active je preparat koji se može okarakterisati kao biološko NPK đubrivo. Aktivne komponente ovog preparata su bakterije koje nepristupačne forme fosfora i kalijuma prevode u biljkama pristupačne forme, dok neophodan azot obezbeđuju procesom azotofiksacije. Na ovaj način osigurava se kompletna i kontinuirana ishrana biljaka neophodnim elementima. Biofor Active se koristi u dozi od 2 l/ha na svim jesenjim kulturama u periodu posle njihove setve pa sve do pojave niskih temperatura. Ukoliko Biofor Active nije primenjen u jesenjem periodu, usevi iz zimskog mirovanja mogu se izvesti primenom preparata u proleće u istoj dozi.

Tretmanom žetvenih ostataka BioPlugom unapređujete plodnost i zdravlje vašeg zemljišta, dok će BioGnezdo i Biofor Active pripremiti vaše useve za ulazak u zimski period i stvoriti uslove za siguran i stabilan prinos.

Za sve informacije možete posetiti www.biofor.rs ili pozvati našu stručnu službu na broj telefona 0692023910.

Foto: Depositphotos/belchonock i Biofor System