Evo koji KAN ima 39% udela aktivnih supstanci i fino mleveni dolomit
KAN je veštačko đubrivo krečnjačko-amonijum-nitratnog tipa, koje se proizvodi od 1931. godine. Ono što ga razlikuje od drugih proizvoda je to što se umesto krečnjaka (CaCO3) u proizvod dodaje fino mleveni dolomit, koji je dvostruka so kalcijum-karbonata (CaCO3) i magnezijum-karbonata (MgCO3).
Sadrži 27 procenata azota, a uzimajući u obzir sadržaj i 7 procenata CaO i 5 procenata MgO, ukupni sadržaj aktivnih supstanci iznosi 39 procenata.
Svaka tona KAN-a sadrži 228 kilograma dodatka za poboljšanje zemljišta (dolomit).
CaCO3 i MgCO3 nisu rastvorljivi u vodi, ali pod uticajem raznih kiselina (ugljen-dioksidne kiseline, kiseline iz zemljišta, korenskih kiselina i azotne kiseline) postaju jedinjenja rastvorljiva u vodi, što ih čini dostupnim biljkama. Kako bi se taj proces olakšao, u đubrivo se meša fino mleveni dolomit.
Prosečna veličina čestica dolomitne prašine je 40 mikrometara. Zbog sadržaja dolomita, posebno je efikasan na kiselim zemljištima, a zahvaljujući sadržaju kalcijuma i magnezijuma, poboljšava strukturu zemljišta.
Posebno se preporučuje za đubrenje useva koji zahtevaju magnezijum: krompir, šećerna repa, višegodišnje mahunarke, kukuruz, uljana repica, ovas, povrće i začinsko bilje. Zahvaljujući dolomitu u KAN-u, povećava se koncentracija kalcijuma i magnezijuma u zemljištu i stabilizuje pH vrednost zemljišta.
Razlozi za pojavu kiselosti zemljišta mogu biti mnogobrojni: klimatski faktori, stene od kojih je formirano zemljište, topografija i hidrološki uslovi pejzaža, biološki uticaji i, na kraju, ali ne manje važno, antropogeni faktori. Ljudske aktivnosti poput industrijskog zagađenja, iscrpljivanje kalcijuma iz zemljišta kroz useve, posebno nepravilno đubrenje, uzrokuju zakiseljavanje zemljišta.
Iako bez velikih količina đubriva nije moguće postići visoke prinose, većina đubriva, direktno ili indirektno, zakiseljuje zemljište. Među njima, azotna đubriva najviše doprinose zakiseljavanju.
Efikasnost zakiseljavanja đubriva prikazana je tzv. ekvivalentom kiselosti, koji pokazuje koliko je kilograma kalcijum-karbonata potrebno da bi se neutralisao zakiseljujući efekat 100 kg đubriva. Što je ekvivalent kiselosti niži, to manje određeno mineralno đubrivo zakiseljuje zemljište.
Jasno je da amonijum-nitrat (AN) zakiseljuje zemljište šest puta više od KAN-a (Tabela gore). KAN ima veoma nizak ekvivalent kiselosti, pa se njegovom redovnom upotrebom može postići održivo đubrenje azotnim đubrivom. Prednost je što se dolomit, kao komponenta KAN-a, takođe nalazi lokalno u neposrednoj blizini korenske kiseline koja nastaje, a njegova fina veličina čestica omogućava brzu reakciju.
Tako se poboljšava struktura zemljišta, povećava sposobnost snabdevanja azotom i fosforom, kao i mikroelementima, a zemljište postaje vitalnije. To omogućava postizanje većih prinosa i bolji kvalitet ploda. Na kiselim zemljištima, sa 100 kg KAN đubriva, može se postići veća iskoristivost azota nego sa 100 kg amonijum-nitrata (AN-a), uprkos tome što ovaj drugi sadrži 7 kg više azota!
U azotnom đubrivu KAN azot je prisutan u istom odnosu u sporije delujućem amonijumskom obliku i brzo delujućem nitratnom obliku, tako da se đubrivo može koristiti podjednako za osnovno djubrenje, kao starter, i za prihranu biljaka, na svim tipovima zemljišta i za sve biljne kulture.
Formiranje čestica KAN-a odvija se na dva načina: jedan proces je granulacija (granulisani KAN), drugi je prilovanje (prilovani KAN). Tipična prosečna veličina čestica granulisnog KAN-a je 2,5-6,3 mm, a prilovani ima veličinu čestica od 0,8-4 mm. Granulisani KAN ima dobru otpornost na temperaturu, a raspodela veličine čestica je idealna. Zahvaljujući čvrstoći i veličini čestica, izuzetno je pogodan i za upotrebu putem modernih rasipača đubriva sa većim radnim širinama.
Može se koristiti na bilo kojem tipu zemljišta, kao osnovno, startno đubrivo i za prihranu biljaka. Najbolji je izbor na kiselim područjima, peskovitim zemljištima i krajevima siromašnim magnezijumom, jer dodatno ne zakiseljuje zemljište, stabilizuje njegovu pH vrednost i nadomešćuje kalcijum i magnezijum.
Zbog sporijeg upijanja vode i rastvaranja, granulisani KAN obezbeđuje kontinuirano snabdevanje azotom i daje dobar učinak i pri širinama rasipanja većim od 24 m.
Prilovani KAN ima veću brzinu upijanja vode u odnosu na granulisani. Zbog toga što se rastvara jednako efikasno kao amonijum-nitrat, izuzetno je pogodan za kasniju prihranu. Zbog manje veličine čestica, pri nanošenju na površinu dolazi više sitnih čestica po m2, što može rezultirati boljom raspodelom aktivnih supstanci i povoljnim obrascem rasipanja do širine rasipanja od 24 m.
Kontaktirajte nas za više informacija!
Genezis Trade DOO
Pronađite kontakt za svoj region: Genezis menadžeri prodaje
office@genezistrade.rs
foto: Genezis Trade DOO