Miševi i štakori su sve veće opasnosti
Rujanske kiše i poplave donijele su navalu miševa i štakora, koji sve više ulaze u naše domove. Poplave i natopljena polja natjerala su glodavce da u potrazi za hranom masovno ulaze u naše kuće, podrume i skladišta. Stručnjaci upozoravaju da će se navala miševa i štakora u nadolazećim mjesecima dodatno pogoršati, što predstavlja ozbiljnu prijetnju našoj zimnici, ali i zdravlju. Postoji mogućnost od pojave leptospiroze čiji su uzročnici upravo miševi i štakori.
Broj miševa i štakora alarmantno je porastao u posljednjem mjesecu, što povećava rizik od širenja opasnih bolesti poput leptospiroze, tularemije ili mišje groznice. Ove bolesti glodavci prenose izmetom, a vjerojatnost je velika ako uzmemo u obzir da jedan štakor godišnje proizvede oko 6 litara urina, 15.000 izmeta i s njega opadne čak 300.000 dlaka. Stručnjaci predviđaju da će, zbog hladnijih i vlažnijih uvjeta u nadolazećim mjesecima, broj glodavaca dodatno porasti, stoga je ključno djelovati odmah na početku.
Strah od prekomjernog razmnožavanja je opravdan. Miševi i štakori se izuzetno brzo razmnožavaju. Kućni miš već za 2-3 mjeseca obično ima od 5 do 15 mladih, a razmnožava se tijekom cijele godine. Crni štakor postaje spolno zreo za 3 - 5 mjeseci. Godišnje napravi 3 - 6 legla s 6 - 8 mladih. Dakle, svaka ženka može imati gotovo 50 mladih, što je cijela vojska koja će napasti nas, našu hranu, skladišta i štale. Izračun pokazuje da, ako ima dovoljno hrane i ne brinemo o suzbijanju, štakori se mogu razmnožiti od 10 jedinki, u roku od 36 mjeseci, do nevjerojatnih 482 508 800 jedinki.
Kako bismo spriječili ulazak glodavaca u naše domove, ključno je da koristimo provjerenu, učinkovitu i temeljitu zaštitu. Pogrešan odabir mamaca može dovesti do još većih problema. Ako mamci nisu dovoljno učinkoviti ili ih ne koristimo na vrijeme, glodavci se brzo razmnože i postaju još veća prijetnja.
Samo korištenjem kvalitetnih mamaca, koji su učinkoviti i privlačni glodavcima, možemo spriječiti ovaj eksponencijalni rast populacije i zaštititi naše domove. Zatvaranje svih pukotina i otvora, zaštita cijevi i instalacija, postavljanje mreža na otvore, zatvaranje smeća i briga da hrana ne ostaje na otvorenom nužne su mjere. No, nažalost, nisu dovoljne. Ključno je pravilno koristiti mamce koji osiguravaju 100 % učinkovitost.
Za borbu protiv miševa i štakora važno je odabrati pouzdane proizvode. Ratimor nudi vrhunske proizvode za suzbijanje miševa i štakora, a budući da je dostupan u 4 različita oblika, osigurava rješenje za svaku situaciju. Ovi rodenticidi rezultat su dugogodišnjih istraživanja i razvijeni su za maksimalnu učinkovitost.
Jedan od najpreporučljivijih mamaca, posebno za zaštitu unutarnjih prostora i skladišta, gdje ima najviše hrane, jest Ratimor Plus Meki mamac, koji se zbog svoje svježe i energetski bogate formule pokazuje znatno učinkovitijim i privlačnijim od svih mamaca na tržištu.
Naime, miševi i štakori traže visokokaloričnu i kvalitetnu hranu. Zbog pažljivo osmišljene i testirane formulacije različitih vrsti brašna, žitarica, masti i dodanih aroma radije će odabrati Ratimor nego vašu zimnicu.
Samo korištenjem provjerenih i kvalitetnih mamaca, poput proizvoda Ratimor, možemo spriječiti prekomjerno razmnožavanje i zaštititi naš dom i zimnicu od uništenja.
Prilikom korištenja mamaca važno je pridržavati se nekoliko osnovnih pravila:
foto: Unichem Agro/Shutterstock:torook