Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Željko Prgomet: Želja nam je dokazati da je moguće uzgojiti plod s nula pesticida

foto: Dr.sc. Željko prgomet daje upute o sadnji

Voćke na jednom mjestu ostaju desetljećima i zato je važno ne pogriješiti pri podizanju novih nasada. Podizanje novih voćnjaka zahtijeva pažljivo planiranje, izbor odgovarajućih sorti i podloga voćnih vrsti, izbor zemljišta za sadnju, pravilnu pripremu tla i potrebne korekcije, pažljivu primjenu agrotehnike (obradu zemlje, gnojidbu, zaštitu, rezidbu…).

Najbolje znanje usvajamo iz dobrog primjera

U fazi je priprema i podizanje novih državnih poljoprivrednih površina (oko 60 ha) između Vodnjana i Pule, a trenutno je posađeno prvih 10-ak. Novi voćnjak je na 10 ha pripremio i djelomično posadio dr.sc Željka Prgomet, poznati profesor i vlasnik rasadnika SKINK iz Rovinja. Posađeno je oko 100 sorti smokava, razne sorte masline, lijeske, drijena, kakia, planike, žižule, nara…

Novi nasadi osim proizvodne svrhe služiti će i kao edukativni nasadi. Različite vrste i sorte sađene su zbog bioraznolikosti dok različiti uzgojni oblici i gustoća nasada poslužiti će da se dobiju novi uzorni primjeri pri odabiru tradicionalnog, intenzivnog ili polu intenzivnog uzgoja.

Želja je i dokazati da je moguć uzgoj ploda s nula pesticida, ali s puno pažnje, stručnog znanja i brige.

Kako se pripremala zemlja za sadnju

Površina od 10 ha malčirala se, a zatim se samljela (frezanjem) do dubine 35 cm. Plan cijelog nasada napravljen je vrlo mudro kako ne bi došlo do zasjenjivanja i sličnih problema. Prateći skicu sadnje pristupilo se obilježavanju sadnih mjesta, iskolčavanju te postavljanju kolaca za pojedine voćke. Dio nasada sađen je strojno dok je većina nasada sađena ručno.

Odabir Plantella organskog gnojiva kod sadnje!

Crvenoj zemlji nedostaje humusa i pojedinih elemenata poput fosfora. Prilikom sadnje za većinu voćaka se koristilo visokokvalitetno organsko gnojivo Plantella Organik dok se za masline koristio Plantella Organik za masline.

Površina se pripremila frezanjem pa se u tom slučaju kopaju jame dvostruko veće od korijenove mase. Svakoj sadnici dodalo se oko pola kg peletiranog Plantella organskog gnojiva koji će odraditi svoju ulogu u narednih par mjeseci, a to znači :

  • stvoriti će se humus u zoni korijena zbog velikog postotka huminskih i fulvinskih kiselina
  • biljke će postepeno usvajati makro i mikro elemente iz gnojiva- biljke će imati umjeren porast
  • tekstura tla će se popraviti, a time i vodozračni odnos
  • voćke će manje patiti od suše
  • manje će se ispirati hranjive tvari u podzemne vode

Praksa primjene Plantella organskog gnojiva prakticira se i u maslinicima, vinogradima i dr. voćnjacima u rodnosti, ali s većom količinom gnojiva po stablu. Količinu određujemo i prilagođavamo s obzirom na uzgojni oblik voćaka, broj voćaka na površini, kondiciji stabla i uvažavajući druge važne parametre.

Osnovno pravilo je da se organskim gnojivom gnoji u rano proljeće ili u kasnu jesen i urod neće izostati!

Još uvijek je vrijeme za pretproljetnu zaštitu voćnjaka!

Čim se temperature malo stabiliziraju i budu iznad 5 oC, treba iskoristiti vrijeme i zaštititi voćke bakrenim preparatima. Važno je znati da biljke treba zaštititi prije kretanja vegetacije i otvaranja pupova.

1. Plavo prskanje
Za jačanje voćki, prskamo sredstvom na bazi bakra Bio Plantella Bakar, koji sadrži 50% bakrovog oksiklorida. Sredstvo se može kupiti bez iskaznice.

foto: Prskanje voćki sredstvom Bio Plantella Bakar

Prskanje bakrom ima namjenu:

  • opću dezinfekciju stabla voćaka - suzbijaju se svi patogeni koji se nalaze na stablu i sprječava se infekcija preko ranica pri otpadanju lišća, pukotina od mraza i ostalih oštećenja
  • sprječavanje posebne grupe infekcija - poput monilije koštićavih voćnih vrsta, bakterijske plamenjače voća, šupljikavosti lista i krastavosti ploda mogu se držati pod kontrolom ukoliko zaštitimo voćke bakrom

Biljke su zdravije i plodonosnije. Zbog visokog postotka bakra kojeg gnojivo sadrži potrebno nam je manje sredstva za primjenu u usporedbi s drugim sredstvima.

2. Zaštita rana od rezidbe ili oštećenja
Sve veće oštećene grane orežemo, a nastale rane u promjeru 2 cm i više premažemo kvalitetnim voćarskim voskom Bio Plantella Arbosan kako bi spriječili infekciju biljnog tkiva i potencirali zarastanje.

foto: Nakon rezidbe veće rane premažemo elastičnim i postajanim voćarskim voskom Bio Plantella Arbosan

3. Zaštita debla voćaka
Debla voćaka premažemo Bio Plantella Protektom - bijelim prirodnim zaštitnim premazom koji štiti deblo od proljetnog mraza, lišajeva, mahovine i pucanja kore i prezimljavanje štetnika u deblu stabala.

Bio Plantella ljepljivom trakom oblijepimo debla voćki koja štetnicima sprječava, da se iz zimskog zimovališta u zemlji popnu u krošnju drveta. Ljepljivom trakom napravimo zaštitnu barijeru na koju se štetnici nalijepe, a kad se nakupe traku jednostavno zamijenimo. Ljepljivu traku namjestimo malo iznad korijenovog vrata, a kod većih stabala i po debljim granama.

Ako propustimo pretproljetno prskanje, riskiramo više bolesti i štetnika u sezoni rasta!

Savjetujte se s nama!

Stručni savjetnik za Plantellu, Unichem Agro

bacc.ing.agr. Milica Sekulić

092/1941694

info@plantella.hr, www.plantella.hr

foto/video: Unichem Agro/Shutterstock-bogubogu