Pretraživanje tekstova
Tokom leta u Beču tako živi i do 200 miliona pčela, a u gradu je trenutno aktivno oko 700 pčelara. Neke od košnica smeštene su na jako neobičnim mestima, kao što su glavno gradsko groblje ili krov gradske skupštine.
Bečka gradska uprava posebno je zainteresovana za zaštitu pčela, čiji se broj u poslednjih nekoliko godina u celom svetu gotovo prepolovio. Pored savetovanja i brošura kojima edukuju građane, aktivno se podstiče i pčelarenje u gradu.
Tokom leta u Beču tako živi i do 200 miliona pčela, a u gradu je trenutno aktivno oko 700 pčelara. Broj košnica koje su raspoređene po bečkim zelenim površinama iznosi 5.300, a neke od njih smeštene su na jako neobičnim mestima, kao što su glavno gradsko groblje ili krov gradske skupštine.
Jedna od lokacija je i krov Otvorenog univerziteta Hicing (Hietzing), koje ne proizvodi samo vlastiti med, nego zainteresovanima nudi i kurs pčelarstva.
Ovaj univerzitet pokrenuo je još povodom Dana zaljubljenih zanimljivu akciju u kojoj su svi koji su to želeli mogli da usvoje maticu jedne od košnica i da je nekom poklone. Mogli su da odaberu ime prema kome će biti nazvan i celi roj. Cena ovog zanimljivog poklona iznosila je 100 evra, a usvojitelji su dobili i teglu meda, paketić slatkiša, sertifikat i fotografiju sa imenom košnice. Oni će tokom godine dva do tri puta biti obaveštavani o stanju i napretku matice i njenog roja.
Foto: bernswaelz / Pixabay
Autorka
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uverenja ne čine vas boljom osobom. Delovanje čini."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!