Pretraživanje tekstova
Klimatske promene povećavaju period cvetanja. Znači li to više cveta za pčele? Ne, baš suprotno!
Naučnici sa Državnog univerziteta u Severnoj Karolini došli su do čudnog paradoksa dok su analizirali ponašanje pčela na visokim nadmorskim visinama.
Proučavali su tri vrste pčela u subalpskim područjima, odnosno 43 lokacije i podatke o cvetanju bilja i drveća, kako bi shvatili kako klimatske promene mogu uticati na oprašivače.
Prvi deo njihovog otkrića bio je vrlo predvidljiv - tokom poslednje četiri decenije, više temperature i manje snega doveli su do dužeg perioda cvetanja.
Podatak bi se činio odličnim za pčele, ali, nije baš tako. Istraživanje je pokazalo da se topliji dani, duži period proleća i leta, manje padavina podudaraju sa podatkom da se pogoršava stanje pčela.
To znači da duža sezona cvetanja ne mora značiti i bolju sezonu. Naime, nije da biljke u tom periodu proizvode više cvetova ili dugotrajnije cvetove, nego proizvode istu količinu cvetova, ali u dužem razdoblju.
Uporedimo to sa ljudskim obrokom. To je kao da ste uzeli svoj ručak i umesto da ga pojedete odjednom, jedete ga po malo, i tako šest sati. Pauza za ručak može biti duža, ali još uvek imate istu količinu hrane.
Studija ne nudi nikakva rešenja, ali ovo je ipak jedna u nizu informacija o tome kako biljke i životinje, posebno uključujući važne oprašivače, reaguju na klimatske promene.
Foto: Jiricek72 / Pixabay
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Učenici Mlekarske škole u školskoj radionici proizvode pirotski kačkavalj, jogurt i sireve, a redovni su i na svim takmičenjima širom Srbije..