Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Stršljen ubica
  • 22.12.2024. 18:00

Invazivni "stršljen ubica" istrebljen je u Severnoj Americi nakon pet godina

Invazivna vrsta predstavlja ozbiljnu pretnju oprašivačima i domaćim insektima, probija zaštitna pčelarska odela, ubada više puta i ubrizgava sedam puta više otrova od medonosne pčele

Invazivni "stršljen ubica" istrebljen je u Severnoj Americi nakon pet godina
Foto: Depositphotos/Dkeith
  • 221
  • 38
  • 0

Najveći stršljen na svetu, invazivna vrsta poznata kao "stršljen ubica" zbog opasnog uboda i sposobnosti da u kratkom roku uništi pčelinju košnicu, istrebljen je u SAD-u.

Pet godina nakon što je prvi put uočen u saveznoj državi Vašington, blizu granice s Kanadom, Ministarstvo poljoprivrede te savezne države i Ministarstvo poljoprivrede SAD-a objavili su u sredu da je ova vrsta iskorenjena, izveštava AP News.

"Moram reći, kao entomolog da se ovim bavim već više od 25 godina, i retko se događa da ljudi pobede insekte", rekao je rukovodilac programa za suzbijanje štetočina pri Ministarstvu poljoprivrede savezne države Vašington, Sven Spičiger, tokom virtuelne konferencije za novinare.

Prema njihovim navodima, od 2021. godine nije bilo detekcija ove vrste, poznate još i kao azijski ili severni divovski stršljen (lat. Vespa mandarinia), u saveznoj državi Vašington.

Uvezeni u Severnu Ameriku

Stručnjaci navode da su stršljenovi verovatno stigli u Severnu Ameriku putem uvoza biljaka lončanica ili brodskih kontejnera. Prvi put su otkriveni u Britanskoj Kolumbiji, u Kanadi, u avgustu 2019., a njihova prisutnost potvrđena je u saveznoj državi Vašington u decembru iste godine.

Savezna država Vašington je za sada jedina u SAD-u s potvrđenim susretima. Postavljene zamke otkrile su četiri gnezda tokom 2020. i 2021. godine. Ova vest predstavlja veliki uspeh, kažu, ostvaren zahvaljujući saradnji stanovnika koji su postavljali zamke i prijavljivali pojavu stršljenova.

Takođe, naučnici su na ulovljenu jedinku zubnim koncem pričvrstili radio tragač kojim su zatim pratili insekta nazad do gnezda. Gnezdo su zatim uništili, upravo kad su se počele pojavljivati matice, preneli su zvaničnici.

Napominju da se čini da populacije pronađene u Kanadi i Vašingtonu nisu bile povezane. U Britanskoj Kolumbiji od 2021. nije bilo potvrđenih susreta s ljudima, a Centar za invazivne vrste iz Kanade navodi da je ova vrsta tamo takođe iskorenjena.

Opasan za ljude i pčele

Ovi stršljenovi, koji mogu da narastu do 5 cm, privukli su pažnju 2013. u Kini, kad su ubodi uzrokovali smrt 42 osobe i povredili još 1.675 ljudi. Osim toga, mogu da probiju većinu zaštitnih pčelarskih odela, ubadaju više puta i mogu da ubrizgaju gotovo sedam puta više otrova od medonosne pčele.

Ozbiljna su pretnja oprašivačima i domaćim insektima. Pčelinju košnicu, pre nego što je prisvoje kao svoju, mogu da unište za 90 minuta. Tokom procesa, pčelama otkidaju glave, a preostalo leglo koriste kao hranu za svoje mlade.

U SAD-u, prema Nacionalnom institutu za zdravlje, godišnje od uboda pčela i stršljenova umire oko 72 osobe. Spičiger je istakao kako će službe ostati na oprezu uprkos izveštaju o iskorenjivanju. Dodao je da će entomolozi nastaviti da prate zamke u okrugu Kitsap, gde je u oktobru jedan stanovnik prijavio njihovo prisustvo, ali ono nije moglo biti potvrđeno jer su propali pokušaji hvatanja u zamke.


Tagovi

SAD Kanada Napad na pčele Azijski divovski stršljen Stršljen ubica Istrebljenje


Autor

Tin Junušić

Više [+]

Magistar novinarstva s iskustvom rada u domaćim i stranim medijima, ljubitelj prirode.