Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Jagodinci u poseti Grčkoj
  • 02.06.2017. 12:00

Kineski med problem grčkih pčelara

S kakvim izazovima i problemima se suočavaju pčelari u Grčkoj nedavno su saznali naši pčelari, koji su boravili u stručnoj poseti toj zemlji. Uz praktične savete i iskustva koje su im prenele grčke kolege, čula se i poneka žalba na probleme s plasmanom meda s kojima se suočavaju tamošnji pčelari.

Kineski med problem grčkih pčelara
Foto: Polly Dot / Pixabay
  • 1.430
  • 94
  • 0

Jagodinski pčelari posetili su nedavno imanje Kotikasa Dimitrisa, pčelara iz grčkog sela Litohora, koje se nalazi u podnožju Olimpa. Kako Dimitris tvrdi, a prenosi RTS pčelari u Grčkoj mogu da žive od kvalitetnog meda. Mada je u poslednje vreme i u njemu sve više nekvalitetnog kineskog meda.

Med od bora i biljke paljuri

Dimitris poseduje 250 košnica na kojima proizvede šest tona meda godišnje. Kada je reč o sastavu, njegov med sadrži 60% belog bora, dok je ostatak od biljke "paljuri", za koji tvrdi da daje izuzetno kvalitetan šumski med.

Pčelarenje pod Olimpom specifično zbog klime

On objašnjava da Grčka ima najviše pčelara po kvadratnom kilometru u Evropskoj uniji. Kotikas napominje da samo u Litohoru i okolini ima 400 pčelara, od kojih isključivo od pčelarstva živi njih 12. Ovaj pčelar svoje košnice neprekidno seli na pašu, a za pčelarenje pod Olimpom napominje da je vrlo specifično zbog klimatskih uslova.

Maloprodajna cena 7-9 evra

Kada je reč o ceni meda ona se u Grčkoj u maloprodaji kreće od 7 do 9 evra, dok je cena na veliko 4,5 evra. Dimitris se žali da grčki pčelari imaju problem s plasmanom meda. Kako tvrdi najveću muku zadaje im nekvalitetni med iz Kine, koji se meša sa domaćim i prodaje kao "grčki med".

Subvencije isključivo za velike proizvođače meda

Kotikas Dimitris naglašava da, za razliku od Srbije, u Grčkoj nema subvencija za pčelarstvo. On kaže da tamošnji pčelari od EU dobijaju podsticaje od 10% na košnice, ali jedino ukoliko je pčelinjak registrovan i pčelar ima mnogo košnica. On dodaje da pčelari koji imaju preko 150 košnica od EU dobijaju i određeni procenat goriva za njihovo seljenje.

Makedonska pčela omiljena zbog otpornosti i ekonomičnosti

Dimitirs kaže da su ove godine pčelari u tom kraju imali mnogo gubitaka zbog oštre zime i varoe. Dimitris se opredelio za makedonsku vrstu pčele, jer sa manje pčela ostvaruje veće prinose meda. Ova pčela troši manje hrane i pri tome je otpornija na bolesti.

Korisna praktična znanja za srpske pčelare

Pčelari iz Jagodine i Pomoravlja su tokom radne posete Grčkoj imali priliku da saznaju kako se i kojim lekovima leče pčele, a Kotikas Dimitris im je pokazao kako sam sprema lekove i razrojava pčele, kao i koje ramove i satne osnove upotrebljava u svom pčelinjaku.

Foto: Polly Dot / Pixabay


Povezana stočna vrsta

Pčelarstvo

Pčelarstvo

Pčelarstvo je specifična grana ljudske delatnosti te su interes i ljubav prema pčelama rašireni u svim dobnim i obrazovnim slojevima društva. Mesta obitavanja pčela su veliki... Više [+]

Izvori

RTS


Tagovi

Med Pčelarstvo Pčele Grčka Jagodina Kotikas Dimitris Jagodina Pomoravlje


Autor

Marinko Tica

Više [+]

Marinko je profesor književnosti s višegodišnjim novinarskim iskustvom u elektronskim medijima. Naročito je zainteresovan za teme i zbivanja u agraru, a zamenik je urednika na Agroklubu.