S kakvim izazovima i problemima se suočavaju pčelari u Grčkoj nedavno su saznali naši pčelari, koji su boravili u stručnoj poseti toj zemlji. Uz praktične savete i iskustva koje su im prenele grčke kolege, čula se i poneka žalba na probleme s plasmanom meda s kojima se suočavaju tamošnji pčelari.
Jagodinski pčelari posetili su nedavno imanje Kotikasa Dimitrisa, pčelara iz grčkog sela Litohora, koje se nalazi u podnožju Olimpa. Kako Dimitris tvrdi, a prenosi RTS pčelari u Grčkoj mogu da žive od kvalitetnog meda. Mada je u poslednje vreme i u njemu sve više nekvalitetnog kineskog meda.
Dimitris poseduje 250 košnica na kojima proizvede šest tona meda godišnje. Kada je reč o sastavu, njegov med sadrži 60% belog bora, dok je ostatak od biljke "paljuri", za koji tvrdi da daje izuzetno kvalitetan šumski med.
On objašnjava da Grčka ima najviše pčelara po kvadratnom kilometru u Evropskoj uniji. Kotikas napominje da samo u Litohoru i okolini ima 400 pčelara, od kojih isključivo od pčelarstva živi njih 12. Ovaj pčelar svoje košnice neprekidno seli na pašu, a za pčelarenje pod Olimpom napominje da je vrlo specifično zbog klimatskih uslova.
Kada je reč o ceni meda ona se u Grčkoj u maloprodaji kreće od 7 do 9 evra, dok je cena na veliko 4,5 evra. Dimitris se žali da grčki pčelari imaju problem s plasmanom meda. Kako tvrdi najveću muku zadaje im nekvalitetni med iz Kine, koji se meša sa domaćim i prodaje kao "grčki med".
Kotikas Dimitris naglašava da, za razliku od Srbije, u Grčkoj nema subvencija za pčelarstvo. On kaže da tamošnji pčelari od EU dobijaju podsticaje od 10% na košnice, ali jedino ukoliko je pčelinjak registrovan i pčelar ima mnogo košnica. On dodaje da pčelari koji imaju preko 150 košnica od EU dobijaju i određeni procenat goriva za njihovo seljenje.
Dimitirs kaže da su ove godine pčelari u tom kraju imali mnogo gubitaka zbog oštre zime i varoe. Dimitris se opredelio za makedonsku vrstu pčele, jer sa manje pčela ostvaruje veće prinose meda. Ova pčela troši manje hrane i pri tome je otpornija na bolesti.
Pčelari iz Jagodine i Pomoravlja su tokom radne posete Grčkoj imali priliku da saznaju kako se i kojim lekovima leče pčele, a Kotikas Dimitris im je pokazao kako sam sprema lekove i razrojava pčele, kao i koje ramove i satne osnove upotrebljava u svom pčelinjaku.
Foto: Polly Dot / Pixabay
Povezana stočna vrsta
Pčelarstvo je specifična grana ljudske delatnosti te su interes i ljubav prema pčelama rašireni u svim dobnim i obrazovnim slojevima društva. Mesta obitavanja pčela su veliki... Više [+]
Izvori
Tagovi
Autor