Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Apel
  • 11.03.2025. 07:30

Povećan rizik od trovanja pčela u ovom periodu. Kojih mera se treba pridržavati?

Zakon potpuno zabranjuje primenu pesticida otrovnih za pčele u toku cvetanja, u bilo kom delu dana, tako da se pesticidi koji su otrovni za pčele ne smeju primenjivati ni uveče ni rano ujutru

Povećan rizik od trovanja pčela u ovom periodu. Kojih mera se treba pridržavati?
Foto: Shutterstock/Roman023_photography
  • 157
  • 24
  • 0

Pred nama je period cvetanja voća, uljane repice i drugih gajenih biljaka, pa je samim tim povećan rizik od trovanja pčela. Iz Ministarstva poljoprivrede apeluju na sve proizvođače da se strogo pridržavaju propisanih mera prilikom upotrebe sredstava za zaštitu bilja, a koja mogu uzrokovati uginuća pčela.

Svako pčelinje društvo podiže prinose okolnih poljoprivrednika. Proizvodnja hrane zavisi od pčela, pa tako svaki treći zalogaj direktno zavisi od pčela, a svaki drugi indirektno.

Nepravilna upotreba sredstava za zaštitu bilja, pored opasnosti da dovede do trovanja pčela, utiče i na oprašivanje. Usled lošeg oprašivanja ne samo da opada prinos, već se i smanjuje kvalitet plodova (manje učešće plodova prve klase u rodu).

SPOS: Prosek uginuća pčela tokom zime iznad 50 odsto, preti i nozemoza

"Zakon potpuno zabranjuje primenu pesticida otrovnih za pčele u toku cvetanja, u bilo kom delu dana, tako da se pesticidi koji su otrovni za pčele ne smeju primenjivati ni uveče ni rano ujutru", ističu iz resornog ministarstva.

Prvo suzbiti korove

Važno je napomenuti da se sredstva za zaštitu bilja primenjuju u skladu sa registracijom – deklaracijom i uputstvom, a takođe je bitno da se poštuje predviđena koncentracija i karenca, a sve u skladu sa dobrom poljoprivrednom praksom.

"Apelujemo na poljoprivredne proizvođače, da čak i kada primenjuju sredstva za zaštitu bilja koja su otrovna za pčele kod kulture koja nije u cvetu, prvo suzbiju korove u voćnjacima. Upravo korovi koji su u fazi cvetanja mogu da budu posećeni od strane pčela."

Primenjivati sredstva sa kraćim periodom delovanja

Iz Ministarstva poljoprivede skreću posebnu pažnju da je prilikom tretiranja uljane repice i soje insekticidima, zabranjeno primenjivati one koji su otrovni za pčele u toku cvetanja kao i da se prilikom tretiranja uljane repice pre cvetanja koriste sredstva za zaštitu bilja koja imaju kraći period delovanja.

Tretiranje komaraca iz vazduha takođe predstavlja ogroman problem, jer se često poklapa sa cvetanjem lipe, a i drugih medonosnih biljaka, koju pčele intenzivno posećuju.

Izrađuju se plakati sa uputstvima za pravilno tretiranje voćnjaka i zaštitu pčela

"Apelujemo na nadležne, pre svega lokalne samouprave, da tretiranje komaraca iz vazduha ne sprovode, već da se komarci i krpelji tretiraju sa zemlje, preparatima koji nisu toksični za pčele, u kasnim večernjim satima, kada nema aktivnosti pčela."

SPOS je ove godine izradio postere koji sadrže uputstvo za pravilan tretman voćnih kultura i imaju za cilj da smanje trovanja pčela usled nepravilne upotrebe pesticida.


Izvori

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije


Tagovi

Trovanje pčela Apel Ministarstvo poljoprivrede SPOS Cvetanje Pravilan tretman


Autorka

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".