Pretraživanje tekstova
Srpski pčelari su u 2016. godini izvezli 2.145 tona meda, najviše u Italiju, Norvešku, Crnu Goru, Nemačku i Austriju.
Iz Srbije je prošle godine izvezeno 2.145 tona meda ukupne vrednosti 8,53 miliona evra. Kako se navodi u saopštenju Privredne komore Srbije, uprkos tome što 2016. godina nije bila najbolja za proizvodnju meda, na šta su umnogome uticali loši vremenski uslovi i kiša u periodu cvetanja bagrema, pčelari su zadovoljni postignutim izvoznim rezultatima.
U saopštenju PKS se dodaje da je najviše meda izvezeno na tržište: Italije, Norveške, Crne Gore, Nemačke i Austrije. Med je, kako navode, velika izvozna šansa Srbije, jer je cela zemlja pogodna za razvoj pčelarstva. Osim od proizvodnje meda naši pčelari veliku dobit mogu da ostvare i od usluga oprašivanja biljnih kultura. Dosadašnja istraživanja sprovedena u svetu potvrdila su da se pravilnom upotrebom pčela u oprašivanju, uz ostale mere, prinosi povećavaju od 60% do čak 100%.
Da je pčelarstvo poljoprivredna grana u ekspanziji u Srbiji potvrđuje i podatak Republičkog zavoda za statistiku. Oni tvrde da je 2015. godine u našoj zemlji bilo 792.000 košnica, što je za 17% više nego u 2014. Optimistična je i činjenica da se iz godine u godinu sve više ljudi bavi pčelarstvom, pa se može očekivati da se i broj košnica u Srbiji poveća.
Izvor: PKS
Foto: tpsdave / Pixabay
Povezana stočna vrsta
Pčelarstvo je specifična grana ljudske delatnosti te su interes i ljubav prema pčelama rašireni u svim dobnim i obrazovnim slojevima društva. Mesta obitavanja pčela su veliki... Više [+]
Izvori
Tagovi
Pčelarstvo Pčele Košnice Oprema Ministarstvo Poljoprivreda Med Izvoz Zarada Privredna komora Srbije Republički zavod za statistikuItalija Norveška Crna Gora Nemačka Austrija Oprašivanje
Autor
Više [+]
Marinko je profesor književnosti s višegodišnjim novinarskim iskustvom u elektronskim medijima. Naročito je zainteresovan za teme i zbivanja u agraru, a zamenik je urednika na Agroklubu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!