Pretraživanje tekstova
Novi insekticid ne ubija pčele, ali deluje na njihov imuni sistem ili sposobnost za reprodukciju.
Istraživači upozoravaju da su novi pesticidi, koji su napravljeni da zamene neonikotinoide, možda isto toliko opasni po pčele. Naime, eksperimenti su pokazali da novi insekticidi Sulfoksaflor na bazi sulfoksimina ugrožava reprodukciju bumbara i brzinu kojom kolonije rastu, piše Euractiv. On ne ubija pčele, ali deluje na njihov imuni sistem ili sposobnost za reprodukciju.
Potrvđeno je da su kolonije pčela, koje su u laboratorijama bile izložene malim dozama novog pesticida, dale znatno manje radilica i upola manje mužjaka, koji su sposobni za reprodukciju, nakon što su premeštene u polja. Ono na šta ovaj insekticid ne utiče jeste ponašanje u vezi ishrane. Takođe, ne utiče na količinu polena, koja se prikupi po pčeli.
Evopski sud zbog zaštite pčela potvrdio zabranu neonikotinoida
Biljke neonikotinoide apsorbuju u fazi semena i prenose ga na lišće, cvet, koren i stabljiku. Dakle, oni ne deluje kontaktno, odnosno ne ostaju na površini lišća. Napravljeni su zbog kontrole insekta, koji sisaju biljni sok, poput biljnih vaši i larvi koje se hrane korenom. Međutim, nove studije su pokazale da neonikotinodi mogu da izazovu dezorijentisanost pčela, koje tada ne mogu da pronađu put do košnice, kao i smanjenje otpornosti na bolesti.
Izvori
Tagovi
Sulfoksaflor Neonikotinoid Pčele Insekticid Pesticid
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Selo Vodice kraj Prokuplja