Pretraživanje tekstova
Često se može videti na otvorenim, poljoprivrednim površinama, uključujući useve i pašnjake. Upravo te površine preferira zbog obilja glista, koje su njen glavni plen.
Poljoprivrednik može biti srećan ako na svojoj zemlji vidi šumsku šljuku, piše Agroinform. Pozivajući se na istraživanja Mađarskog univerziteta za agrarne i biološke nauke (MATE), istaknuto je kako šljuke češće posećuju njive sa većom gustina glista.
Ova ptica, prepoznatljiva po smeđe-žutim šarama na perju koje joj omogućavaju kamuflažu, teška je svega 300 grama i prirodno nastanjuje šume i grmlje umerene klime. Ipak, često se može videti na otvorenim, poljoprivrednim površinama, uključujući useve i pašnjake. Upravo te površine preferira zbog obilja glista, koje su njen glavni plen.
Zanimljivo je da, iako naziv sugeriše da je šumska ptica, šljuka redovno posećuje pašnjake i travnjake noću, zbog veće prisutnosti plena. Koristeći podatke GPS praćenja dve obeležene šljuke i neposrednog opažanja, mađarski istraživači su analizirali obrasce prisutnosti ptica tokom proleća i jeseni. Ti obrasci su zatim upoređeni s preciznim uzorcima zemljišta prikupljenim na terenu i brojem glista.
Rezultati su pokazali da šljuke biraju svoja prehrambena staništa na više prostorno-vremenskih nivoa, kako između njiva, tako i unutar njih. Budući da su gustina glista i parametri zemljišta dobri indikatori prehrambenih staništa šljuke, merenje ovih varijabli, barem u grubim okvirima, može pomoći u identifikaciji i planiranju upravljanja važnim staništima za ovu vrstu.
Reč je o više nego cenjenoj pernatoj divljači, a sam lov je jedan od najatraktivnijih uopšte. Njihova gnezdilišta su zabežena na nadmorskim visinama od 920 - 1200 mnv.
Ptica je nezgrapnog tela, a karakteriše je dug, prav i savitljiv kljun. U perju na krilima, sa spoljašnje strane, ima po jedno pero sabljastog oblika, koje lovci koriste za ukras na šeširu. U njenoj ishrani dominira hrana životinjskog porekla, najčešće se hrani kišnim glistama i larvama insekata, koje nalazi na zemlji.
Pre nego što se se "posluži gozbom", tapkanjem nogama i krilima uplaši potencijalni plen i zahvaljujući odličnom sluhu, razgrće stelju ili kljunom sondira humus. Biljna hrana je retko prisutna u ishrani šumske šljuke.
Tagovi
Šumska šljuka Pernata divljač Ptica selica Hrani se glistama Stanovnik četinarskih šuma
Autorka
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Selo Vodice kraj Prokuplja