Pretraživanje tekstova
U poređenju s 2021. izvoz se količinski povećao za 15,6 odsto, a vrednosno za 18,1 odsto. Jedan proizvod prodaju ispod cene.
Izvoz poljoprivrednih proizvoda iz Albanije u Evropsku uniju i regiju Balkana tokom 2022. porastao je na više od 473 miliona evra, što je najveća vrednost ikada, izjavila je ministarka poljoprivrede Frida Krifca.
U poređenju s 2021. taj se izvoz količinski povećao za 15,6 odsto, a vrednosno za 18,1 odsto, pokazuju podaci Ministarstva. Razlog je ulaganje u lance snabdevanja i sabirna skladišta, piše Euractiv. Takođe, ovome je doprinela i povećana proizvodnja, kao i izvoz zelenog povrća.
"Prema statistici, najveći rast ostvaren je u okruzima s najintenzivnijom poljoprivredom u zemlji, kao što su Berat, Lušnje, Fier i Divjake, gde je u jednoj sezoni bilo dve berbe. Među glavnim izvoznim proizvodima su plasteničko povrće, paradajz, krastavac, paprika, kupus, luk, praziluk i drugo", kazala je Krifca.
Ministarstvo navodi kako se albanski proizvodi izvoze u najmanje 78 zemalja sveta.
Faleminderit prodhuesve & të gjithë zinxhirit tregtues për një vit të jashtëzakonshëm pune, rezistence ndaj veshtirësive, dedikimi & progresi, me mbështetje, konsolidim të tregjeve & shtimin e vendeve në rajon, Evropë & botë ku prodhimet bujqësore shqiptare konkurojnë denjësisht! pic.twitter.com/uMHUUmdPQk
— Frida Krifca (@FridaKrifca) January 5, 2023
Prema izveštaju Svetske banke za 2022., tamošnji agrarni sektor pun je potencijala, ali se bori s rastućim troškovima, infrastrukturnim izazovima i neiskorišćenim mogućnostima. Priliku za razvoj naročito vide u uzgoju paradajza. Izveštaj Svetske banke je pokazao i to da Albanci značajno potcenjuju mnoge proizvode, uključujući upravo paradajz. Recimo, prodaju je za 0,48 evra po kilogramu, dok Italija izvozi isti proizvod u Veliku Britaniju po 2,3 evra po kilogramu.
Sugerišu kako bi trebalo razmisliti o prodaji svojih proizvoda na razvijenijim tržištima, poput zapadne Evrope, jer se, tvrde, mogu takmičiti prema međunarodnim standardima.
Pored paradajza, moguće izvore prihoda vide i u ribi, orašastim plodovima, voću - posebno lubenicama i konzervisanim maslinama.
Zato je Evropska komisija nedavno pokrenula program IPARD III na nivou EU-a, u okviru kojeg će 112 miliona evra biti uloženo u albanski poljoprivredni i ruralni razvoj.
Tagovi
Albanska poljoprivreda Izvoz Frida Krifca Albanski paradajz Dve berbe Vrednost izvoza
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!