Pretraživanje tekstova
Posebno vole komarce, manje ose i pčele. U sezoni pojedu do 11 kg insekata, a prvenstveno su bazirani na hvatanju medonosnih pčela. Pojedu ih mnogo, mnogo više nego evropski stršljeni.
Azijski stršljen Vespa velutina nigrithorax se širi Evropom, a najviše strepe pčelari. Ova uvezena vrsta potiče iz Južne Azije i rasprostranjena je od istočne obale do juga Kine.
Na evropskom kontinentu prvi put je registrovan 2004. godine i od tada je sve više prisutan. Otkrivene su kolonije u Španiji, Portugalu, Italiji i Švajcarskoj, a od 2014. ih ima i u Nemačkoj, izveštava Agrarheute
Genetska istraživanja su pokazala da svi potiču od jedne matice i pojavljuje se samo u tamnoj boji. Nešto je manji od domaćeg stršljena, ali mu je telo tamnije sa narandžastim prednjim delom. Izuzetno su dobri lovci. Gnezda gradi u krošnjama drveća u kojima ima do 2.000 jedinki s maticom.
Na njihovom meniju su razni insekti, a posebno vole komarce, manje ose i pčele. U sezoni pojedu do 11 kg insekata, a prvenstveno su bazirani na hvatanju medonosnih pčela koje čine i do 85 odsto njihovog jelovnika. To je ogromna razlika u odnosu na domaćeg stršljena kod kojeg one čine samo pet odsto hrane. Azijske medonosne pčele su razvile efikasnu strategiju odbrane od ove štetočine. Kada stršljen krene u napad, one ga okruže, zbijaju se oko njega i povećavaju temperaturu dok ne ugine.
Evropske pčele ne znaju da se odbrane na ovaj način.
Za sada pokušavaju da suzbiju gnezda ove vrste u Francuskoj. I pored toga što nisu agresivni prema ljudima ne treba ga uznemiravati. Veoma je zaštitnički nastrojen prema svom gnezdu i ako se oseća ugroženim može vas slediti.
Ubod boli i može izazvati alergijsku reakciju.
Korištena naslovna fotografija podliježe Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 Unported license.
Tagovi
Štetočina pčela Stršljen Azijski stršljen Vespa velutina nigrithorax Napada pčele Izgled stršljena
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Najavljeni mraz preti da ugrozi prinos mnogih voćnih kultura koje su u fazi cvetanja i precvetavanja!