Pretraživanje tekstova
Zabrana upotrebe glifosata naučnike i kompanije tera da kreiraju alternative. Na čemu se radi?
Glifosat je najčešće korišćeni herbicid u svetu, a sve više se traže materije koje mogu da budu ekološka zamena. Agrarheute izveštava da bi to mogao da bude 7dSH ili deoksi-sedoheptuloza, što je zapravo prirodni šećer koji proizvodi bakterija Synechococcus elongatus. Njegova prednost je što do sada nije pokazao nikakve ekotoksikološke nuspojave (zagađenje životne sredine, op.ur.), ali sprečava ključni enzim, analogan glifosatu.
Naučnici tvrde da 7dSh može da se koristi kao herbicid u nastajanju. Još uvek nisu uspeli da razviju efikasnu formulaciju za 7dSh čija je molekula za sada u zemljištu veoma pokretna i kratkotrajna. Cilj je je da stvore formulaciju za tečno tretiranje ili granule.
Pravi izazov je da se šećer kontrolisano otpušta tokom vremena kako bi koncentracija u zemljištu bila iznad granične vrednosti i efikasna. Kreirali su prve biorazgradive kapsule napravljene od poliestera te tvrde da obećavaju uspeh. Istražuju se i drugi materijali i metode kapsuliranja šećera, kao i primena prskanjem.
Osim ove alternative, na razvoju naslednika glifosata radi i "Bayer Crop Science". Novi laboratorijski herbicid se trenutno testira u poljskim ogledima. Šef odeljenja za strategiju i održivost i član izvršnog odbora odeljenja za zaštitu bilja, kaže da bi uskoro trebalo predati prvu prijavu za odobrenje, a na tržištu bi se mogao naći 2028. godine.
Kompanija želi da na tržište stavi još jedan novi herbicid s potpuno novim mehanizmom delovanja. Aktivan sastojak cinmetilin u herbicidu "Luximo" je već na tržištu u Velikoj Britaniji, a prijavljen je i u Nemačkoj.
Tagovi
Ekološki herbicid 7dSH herbicid Glifosat Prirodni herbicid Synechococcus elongatus Hrebicid
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika,... Više [+]
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika, botanička štampa, osvojila je nagradu za najinovativniju i najeksperimentalniju kolekciju na modnom takmičenju Mittelmoda u Milanu 2017. Uskoro više...