Predstavljeni su novi modeli Claasovih kosilica, rastresača, balirki i omotača bala. Evo što smo videli.
Nemačka savezna država Baden-Virtemberg, smeštena u jugozapadnom delu te zemlje prostire se na 35.000 m2 od čega gotovo 50 odsto pokriva poljoprivredno, a 39 odsto šumsko zemljište. Od poljoprivrednih površina (1,4 miliona ha u 2016., op.ur.), gotovo 58 odsto su oranice i 38 odsto trajni travnjaci.
Na jugoistoku se smjstio živopisni gradić Bad Saulgau u kojem se nalazi fabrika Claas-a, svetski poznatog proizvođača poljoprivrednih mašina. Ovo je jedan od dva nemačka pogona u kojem se razvijaju, testiraju i proizvode mašine i priključci za žetvu useva namenjenih stočnoj hrani. Sa ove proizvodne lokacije dolazi i poznati kombajn Jaguar.
Sa više od 50 agrarnih novinara iz Danske, Poljske, Češke, Slovačke, Mađarske, Rumunije, Bugarske, Slovenije i Hrvatske, Agroklub je posetio Claas-ovu fabriku u Bad Saulgau, obišli smo sve pogone, saznali planove ovog brenda, upoznali se sa novim modelima mašina i prisustvovali njihovoj prezentaciji u radu na njivi.
Treba napomenuti da je u ovom delu Njemačke, pšenica krajem juna tek dobijala žućkastu boju, kukuruz je većinom bio u fazi petog do sedmog lista, a travnjaci su tek tada košeni.
Velike Disco kosilice Claas proizvodi već 25 godina i upravo je ta godišnjica bila povod za predstavljanje novih modela kosilica, rastresača i balirki, a koje je održano na farmi Dreher gde su Claas-ovi stručnjaci, ali i stručnjakinje detaljno opisali svaku od izloženih mašina.
Naime, Claas je ovog leta svoju ponudu proširio sa dva modela radne širine od 9,10 metara, pa sada nudi velike kosilice u četiri klase od 180 do više od 400 konjskih snaga.
Model Disco 9300 Direct Swather sa inovativnom tehnologijom puža, umesto pokretnih traka, pruža mogućnost grupisanja otkosa ili širokog odlaganja, čak i kada se kosi bez kondicioniranja. Stručnjaci ističu da je prikladan za sve useve i sve uslove - od visokoprinosne zelene raži za proizvodnju biomase do košenja nežne lucerke ili kasnosezonskih košnji niskih travnjaka budući da tada odsutnost kondicionera sprečava prebrzo uvenuće useva.
Izostavljanjem kondicionera ova velika kosilica može raditi sa traktorima od 180 KS što je čini vrlo efikasnom.
Saznali smo i da konusni Claas puž, koji se nalazi paralelno i blizu diskova za košenje, osigurava ravnomerno i pouzdano sakupljanje useva, čak i u slučaju neravnomernog rasta. Konusni dizajn usmerava dovod prema srednjem delu, jer veći prečnik puža može transportovati više biljaka. Rezna oštrica i noževi smešteni na izlazu iz svrdla sprečavaju nakupljanje otkosa.
Standardna suspenzija kosilice Active Float može se prilagoditi uslovima žetve tokom košenja putem ISOBUS-a. Rad sa najnižim pritiskom na zemlju osigurava košenje pogodnim za krmu, travu i ekonomičnu potrošnju goriva. Početni rezultati pokazuju da potrošnja goriva može biti do 40 odsto niža od slične opreme sa klima uređajem.
Disco 9300 C Auto Swather sa zupcima i poprečnim transportnim trakama namenjen je svim usevima. Čuli smo kako zahteva veću snagu, ali i da garantuje pouzdan protok useva, čak i pod zahtevnim uslovima. Osim toga, poprečne transportne trake sa kontrolom brzine proizvode posebno prozračan, ujednačen otkos što rezultira većom propusnošću uz manju potrebu za snagom.
Integrisani kondicioner omogućava značajno ubrzanje venuća čak i u usevima gustog sklopa i sa kratkim razdobljima lepog vremena - što ga čini važnim faktorom u samoj žetvi gde se zahteva vrhunski kvalitet krme.
Max Cut sistem šina za košenje za brzu izmenu noževa i Active Float suspenzija daju izvanredne performanse sečenja, čistu krmu, maksimalnu zaštitu travnjaka i veliki kapacitet na samo 850 PTO brzine. Saznali smo kako su merenja Tehnološkog univerziteta Kiel potvrdila prosečnu uštedu goriva od 22 odsto. Kod većeg košenja to znači uštedu od šest do sedam litara po satu.
Uz kosilice prezentovan je i novi Volto rastresač širine od 13,0 i 15,10 metara, inovativnog dizajna okvira. Reč je o četiri nova modela visokih performansi.
Vrlo je praktičan, pa se tako na primer, Volto 1300T/TS i Volot 1500 T/TS mogu sklopiti na širinu manju od tri metra za manje od minuta. Takođe, ove verzije su opremljene jedinstvneom samohodnom šasijom što omogućava izvođenje zahtevnih manevara bez podizanja rotora.
Novi kocept okvira i šasije osigurava optimalno praćenje stanja na zemljištu i njegovu zaštitu.
Multifunkcionalni XXL točkovi poboljšavaju rad rotora, što doprinosi efikasnom podizanju i ravnomernoj raspodeli useva. Jači permalink pogon (sistem trajnog pogona koji omogućava stalnu vezu između motora i pogonskih točkova op.ur) je potpuno redizajniran kako bi se povećala izdržljivost i pouzdanost. Karakteriše ga precizan rad i u teškim terenskim uslovima.
Predstavljena je i nova kobminacija balirke i omotača za bale Rollant 630 RC Uniwrap. Omotač je već decenijama poznat kao pouzdan i izdržljiv, a novi model nudi bolje performase, veću udobnost za vozača i niže operativne troškove dok su pognoske komponente dobile još robusniji dizajn.
Nova generacija balirki, CLAAS Multiflow sa radnom širinom od 2,10 m, dodatno smanjuje gubitak useva i osigurava ravnomerniji protok materijala u omotač u kojem je Roto cut sistem za sečenje koji može napraviti do 13.800 rezova u minuti kroz novi heder sa 17 noževa dužine rezanja od 63 mm ili pak heder s 25 noževa dužine 44 mm.
Pogonski lanci su znatno ojačani, a zajedno sa većim zupčanicima smanjuju trošenje. Vodilice sa obe strane točkića zatezača takođe smanjuju trošenje sprečavajući klizanje ili pomicanje lanca.
Veličina rezrvoara ulja za podmazivanje lanca povećana je na 7,2 litre, što osigurava dovoljnu zalihu za sve uslove rada uz dug vek trajanja. Budući da sistem za podmazivanje snabdeva svaki lanac tačno potrebnom količinom, ulje se ne troši uzalud. Time se štiti okolina i obezbeđuje efikasan rad - do 14 sati bez ponovnog punjenja, pojašnjavaju u Claas-u.
Komora za bale 1,25 x 1,20 m koristi 16 čeličnih cilindara nove generacije sa rebrastim profilom. Debljina pogonskih osovina povećana je na 55 mm u područjima sa velikim opterećenjem. To omogućava veću gustoću i težinu bale, a njen prečnik može se podesiti između 1,25 i 1,35 m.
Rollant 630 RC Uniwrap omotava bale mrežom ili folijom, čime se postiže maksimalna praktičnost. Folija pruža optimalnu zaštitu balama silaže i pojednostavljuje zbrinjavanje otpada jer nije potrebno odvajati konopac i mrežu.
Radi brzinom do 36 obrtaja u minuti, što značajno ubrzava proces pakovanja. Može smotati šest slojeva filma sa preklapanjem od 52 odsto u samo 23 sekunde. Ispod vrata za održavanje ima dovoljno prostora za čuvanje do 12 rezervnih rolni filma, gde su zaštićeni od prljavštine i vlage.
Fotografije sa prezentacije na farmi i u polju pogledajte u galeriji ispod teksta.
Više o fabrici u kojoj nastaju ove poljoprivredne mašine čitajte u idućem članku na Agroklubu.
Foto prilog
Tagovi
Autorka