"Dan palačinki" koji je hrišćanska tradicija na ostrvu kojom obeležavaju pokladni utorak i početak korizme, iskoristili su poljoprivrednici koji su traktorima, praćeni kombajnom i uz muziku koja je odjekivala iz zvučnika, prošli ispred britanskog parlamenta i poslali jasne poruke.
Hiljade poljoprivrednika okupile su se ponovo u centru Londona na protestu jasno pokazujući svoje nezadovoljstvo prema vladinoj politici naslednog poreza, piše Independent.
Demonstranti su, praćeni kombajnom i uz muziku koja je odjekivala iz zvučnika, prošli ispred britanskog parlamenta, pri tome uzvikujući: "Nećemo se povući!“
Ovaj protest održan na "Dan palačinki", što je hrišćanska tradicija na ostrvu kojom obeležavaju pokladni utorak (Shrove Tuesday) i početak korizme, bio je već četvrti u poslednja četiri meseca, a poljoprivrednici su ponovo izrazili svoje nezadovoljstvo zbog plana vlade laburista da uvede porez na nasledstvo u visini od 20 odsto na farme vredne više od milion funti.
Ovaj porez bi ukinuo dosadašnju poresku politiku za porodične farme koje se nasleđuju u porodici, te pri tome ne plaćaju porez, tako da bi mnoge bile suočene s enormnim finansijskim teretom.
Poljoprivrednici su, uprkos upozorenjima policije da ne dolaze s traktorima i kombajnima, nastavili sa protestom, a pet traktora dobilo je dozvolu za ulazak ispred Vestminsterske palaTe.
Na protestu su palačinke postale simbol, a demonstranti su na plakatima imali natpise kako ne može biti palačinki bez poljoprivrednika.
Nacionalna poljoprivredna unija (NFU) na skupu je jasno poručila da neće odustati od svojih zahtjeva. "Mi nećemo otići. Nastavićemo da se borimo“, rekao je Tom Bradšou, predsednik NFU-a.
Iako je peticija protiv novog poreza prikupila više od 150.000 potpisa, Vlada je ostala nepokolebljiva.
Jedna od demonstranata, Elizabet Hiliard, urednica časopisa o baštovanstvu, izjavila je: "Očigledno mrze poljoprivrednike. Smatram da političke elite potcenjuju obične ljude i nazivaju ih neinformisanima, neobrazovanima, glupima. Oni su suprotno – pravi ljudi.“
Lider Reform UK-a Najdžel Faraž i političari iz konzervativnih redova takođe su prisustvovali protestu, pozivajući Vladu da preispita ovu odluku koja bi mogla da ugrozi opstanak porodičnih farmi u zemlji.
Vlada je ipak istakla da bi prag za plaćanje naslednog poreza mogao da bude do tri miliona funti, uzimajući u obzir izuzetke za svakog partnera i farmu.
Iako iz Dauning Strit-a, kancelarije britanskog premijera, tvrde da većina farmi neće biti pogođena reformama, Ministarstvo finansija navodi da je u 2021. godini samo 27 odsto farmi podnelo zahteve za olakšice na poljoprivrednu imovinu koje bi premašile prag od milion funti.
Ovaj protest još jednom je potvrdio duboke podele u britanskoj politici i izazvao značajnu zabrinutost među poljoprivrednicima o budućnosti porodičnih farmi u zemlji.
Tagovi
Autor