Pretraživanje tekstova
Pretežno suvo vreme proteklih dana omogućilo je brzi napredak u berbi u većini proizvodnih regiona.
Cene krompira beleže drastičan pad, pokazuju izveštaji iz Nemačke, Holandije i Belgije, a glavni razlog je zastoj u prodaji i relativno slaba potražnja. Istovremeno, prinosi krompira su iznenađujuće visoki, navodi u svojoj analizi za Agrarheute, dr. Olaf Zinke.
Pretežno suvo vreme proteklih dana omogućilo je brzi napredak u berbi u većini uzgojnih regiona, te je ponuda nadmašila potražnju.
Poljoprivredna komora Donje Saske u svom izveštaju o tržištu navodi kako je došlo do značajnog sniženja cena. Početkom ove nedelje proizvođačke cene iznosile su 33 do 34 evra za 100 kilograma. U istoj nedelji 2023. godine, one su bile 56 do 57 evra za istu količinu.
Međutim, ta cena, zabeležena na početku ove nedelje, verovatno je već zastarela.
Belgijske organizacije za krompir Viaverda i Fiwap izveštavaju da se danas za rani krompir odgovarajuće veličine i kvaliteta plaća između 10 i 15 evra po 100 kilograma. U većini slučajeva 12,50 evra.
Tri zemlje proizvele više od pola ukupne proizvodnje krompira u EU
Cena od 10 evra bila je najniža na tržištu prošle godine, izveštavaju holandijski analitičari. Ekstremno loše vreme ometalo je berbu tokom jeseni, šta je dovelo do rasta cena u novembru. Deo krompira nije mogao biti izvađen, što je dovelo do ekstremno visokih cena od preko 60 evra za 100 kilograma u poslednjim mesecima prošle godine.
Fabrike čipsa se snabdevaju unapred ugovorenim količinama i ne moraju ništa dodatno kupovati.
"U najboljem slučaju, industrija otkupljuje i takozvane viškove", izveštavaju Viaverda i Fiwap.
Organizacije ističu da je teško isporučiti krompir koji nije unapred ugovoren. Ukupno gledano, na tržištu ima malo kupaca.
Pre dve nedelje, krompir za proizvodnju svežeg pomfrita vredeo je 30 do 40 evra za 100 kilograma, dok je prošle nedelje cena iznosila 28 evra.
Tagovi
Tržište krompira Potražnja Industrija krompira Cene krompira Fabrike čipsa
Autorka
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Erwinia amylovora, prouzrokovač bakterijske plamenjače jabučastih voćnih vrsta u povoljnim uslovima može da nanese 100%-nu štetu, pogotovo u zasadima dunje. Jedna od najvažnijih mera u borbi protiv ovog upornog patogena je obavezno uklanjan... Više [+]
Erwinia amylovora, prouzrokovač bakterijske plamenjače jabučastih voćnih vrsta u povoljnim uslovima može da nanese 100%-nu štetu, pogotovo u zasadima dunje. Jedna od najvažnijih mera u borbi protiv ovog upornog patogena je obavezno uklanjanje obolelih delova, njihovo iznošenje i spaljivanje daleko od zasada.