Pretraživanje tekstova
Višestruke koristi za vas i planetu pokazali su na sopstvenom primeru naučnici sa Kembridža koji su travu na 0,36 hektara zamenili cvetnom livadom.
Pre četiri godine Kraljev koledž, koji se nalazi u sklopu prestižnog engleskog Univerziteta Kembridž, prekinuo je tradiciju koja datira iz 1722. godine: jedan deo tamošnjeg prepoznatljivog zelenog travnjaka u dvorištu zamenili su divljim cvećem, piše Klima 101.
Naučnici su na samom početku posejali 33 vrste biljaka, a ta brojka je u međuvremenu porasla na 84. Umesto trave, na prostoru koji je otprilike jednak fudbalskom terenu (0,36 hektara) sada rastu mak, bela rada, različak…
Prema njihovim navodima, na cvetnoj livadi je zabeleženo približno tri puta više biljnih vrsta, kao i tri puta više vrsta i jedinki paukova i buba u odnosu na travnatu površinu. Ubrzo nakon što je divlje cveće preplavilo područje, došli su i insekti, a zajedno sa njima i predatori. Lokalni slepi miševi na cvetnoj livadi se hrane tri puta učestalije.
U poređenju sa travnjakom, izmerena biomasa kopnenih beskičmenjaka je 25 puta veća, a cvetnu livadu je posećivalo i duplo više vrsta kojima je neophodna konzervacija.
Međutim, nije samo biodiverzitet postao bogatiji, već nema potrebe za košenjem, navodnjavanjem, korišćenjem đubriva i primenom pesticida.
Takođe, divlje cveće reflektuje više sunčevog zračenja nego trava što, prema naučnim tvrdnjama, može da pomogne u održavanju hladnije mikroklime u gradovima pri budućem zagrevanju.
Izvori
Tagovi
Divlje cveće Livade Travnjaci Biodiverzitet Kembridž Klimatske promene
Autorka
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!