Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Komarci
  • 08.07.2024. 09:00

Da li bi nam bilo bolje bez komaraca?

Iako će mnogi na prvu reći "da", bolje je da malo o toj temi razmislimo. Odgovor na ovo pitanje nije baš tako jednostavan.

Da li bi nam bilo bolje bez komaraca?
Foto: Depositphotos/Iitakdalee
  • 108
  • 40
  • 0

Komarci su maleni leteći insketi čije se ženke hrane krvlju. Ljude i životinje, dakle, ometaju svojim ubodima koji uzrokuju svrbež i ponekad mogu biti bolni. Takođe, odavno je poznato, mogu prenositi zarazne bolesti kao što su malarija, žuta groznica i virus zika.

Da li bi nam bilo bolje bez njih?

Iako će mnogi na prvu reći "da", bolje je da malo o toj temi razmislimo i raspravimo. Odgovor na ovo pitanje nije baš tako jednostavan. Sa jedne strane, njihov nestanak značio bi nešto pozitivno - manje nelagode, bezbrižnije šetnje prirodom, mnogo manje bolesti i smrti.

Sa druge strane, značio bi i negativne posledice za ekosistem. Komarci su deo prehrambenog lanca mnogih životinja, uključujući ptice, šišmiše i ribe. Nestanak bi mogao dovesti do pada te populacije životinjskog svieta.

Više od 3.500 vrsta komaraca

Osim toga, ovi (dosadni) insekti, kao i neki drugi insekti, igraju ulogu u recikliranju hranjivih materija.

Takođe je važno napomenuti da postoji više od 3.500 vrsta komaraca i ne prenose sve bolesti ili ljudima uzrokuju neprijatnosti. Neke mogu čak biti i korisne za okolinu kao oprašivači.

Postoji uostalom niz različitih načina za kontrolu njihove brojnosti, uključujući puštanje u prirodu sterilnih koji ne mogu da stvaraju potomstvo, do pesticida i repelenata. 

Nije retkost da vlasnici svoje blago od komaraca štite zaštitnim mrežama (Foto: Depositphotos/xuanhuongho)

Umesto da razmišljamo kako da ih uništimo, jer su neprijatni i bodu nas, važno je odabrati metode kontrole koje su efikasne i sigurne za ljude, ali i za okolinu.

Negativni uticaji:

  • Bolesti: Komarci su prenosnici brojnih bolesti, uključujući malariju, žutu groznicu, denga groznicu, čikungunja virus i zapadno-nilsku groznicu. Ove bolesti mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, pa čak i smrti.
  • Svrbež i iritacija: Ubodi su neprijatni i mogu izazvati svrbež, oticanje i crvenilo. U nekim slučajevima, mogu dovesti i do težih alergijskih reakcija.
  • Ometanje odmora i aktivnosti: Mogu da ometaju aktivnosti, kao što su pešačenje, kampovanje i piknik. Mogu da otežaju spavanje, pogotovo ako uđu u kuću i ako ste osetljivi na njihove ubode.

Pozitivni uticaji:

  • Hrana za druge životinje: Izvor su hrane za mnoge životinje, uključujući ptice, šišmiše, ribe i žabe. Njihovo nestajanje moglo bi negativno uticati na populacije ovih životinja.
  • Oprašivanje: Neki su oprašivači i igraju ulogu u oprašivanju biljaka. Njihovo nestajanje moglo bi imati negativan uticaj na reprodukciju nekih biljnih vrsta.
  • Razgradnja organskih materija: Larve komaraca se hrane organskim materijama u vodi, što pomaže u razgradnji otpada i održavanju zdravih vodenih ekosistema.

Reč "komarac" na nekim svetskim jezicima: engleski: mosquito, francuski: moustique, nemački: Mücke, španski: mosquito, italijanski: zanzara, portugalski: mosquito, ruski: комар (komar), ukrajinski: комар (komar), japanski: 蚊 (ka), kineski: 蚊子 (wénzǐ), arapski: بعوضة (ba‘ūḍah), hebrejski: יתוש (yattush), hindi: मच्छर (machchar), svahili: mbu. 


Tagovi

Komarci Oprašivači Hrana za druge Negativan uticaj Pozitivan uticaj Ekosistem


Autor

Antun Karlović

Više [+]

Pčelar praktičar, koji svakodnevno svojim poznanicima uporno dosađuje neprestano pričajući o pčelama i njihovoj korisnosti za životnu sredinu.