Pretraživanje tekstova
Fitomining ili fitorudarenje održiv je način dobivanja važnih metala, poput nikla, iz biljne biomase za industrijsku upotrebu
Međunarodni tim nau;nika, među kojima su i stručnjaci holandskog Univeryiteta i istraživačkog centra Wageningen (WUR) istražuju potencijal biljaka iz porodice gorušica za izdvajanje nikla iz tla. Nikl, ključna komponenta litijum-jonskih baterija, ima važnu ulogu u razvoju održive i čistije ekonomije.
"Koriš'enjem biljaka možemo ga izdvajati bez ozbiljne štete za okolinu koju uzrokuje tradicionalno površinsko rudarenje. Naše istraživanje dopinosi održivoj budućnosti ", istaknuo je istraživač WUR-a Antoni van der Ent, koji s kolegom Mark Aartsom učestvuje u projektu.
U fokusu su dve biljke iz roda Odontarrhena koje apsorbuju metale iz tla i skladi[te ih u svoja tkiva, do kojih naučnici žele da dođu kroz proces poznat kao fitomining ili fitorudarenje. Naime, ova metoda, kako pojašnjavaju, omogućava održiv način dobijanja važnih metala, poput nikla, koji se može izdvojiti iz biljne biomase za industrijsku upotrebu.
Projekat je usmeren na analizu DNA biljaka kako bi se identifikovali geni odgovorni za efikasniji unos i skladištenje nikla i povećanje biomase biljaka. Rezultati će pomoći u razvoju efikasnijih kultivara.
Osim toga, navode, proučavaju se metode za odlaganje cjetanja, čime bi se biljkama omogućilo usmeravanje više energije na rast i skladištenje ovog prelaznog metala.
Istraživanje još okuplja i naučnike sa Univerziteta Wisconsin-Madison, Univerziteta Illinois State i francusku kompaniju Botanickel, dobio je podršku od 1,35 miliona evra od Ministarstva energetike SAD-a.
Tagovi
Rudarenje nikla Uzgoj gorušica Mark Aarts Fitomining Odontarrhena chalcidica
Autor
Više [+]
Magistar novinarstva s iskustvom rada u domaćim i stranim medijima, ljubitelj prirode.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika,... Više [+]
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika, botanička štampa, osvojila je nagradu za najinovativniju i najeksperimentalniju kolekciju na modnom takmičenju Mittelmoda u Milanu 2017. Uskoro više...