Pretraživanje tekstova
Potpisani Memorandum o sprovođenju projekta "Povećanje prilika za zapošljavanje sezonskih radnika" trebalo bi da omogući prijavljivanje od 80.000 do 100.000 radnika.
Potpisivanje Memoranduma o sprovođenju projekta "Povećanje prilika za zapošljavanje sezonskih radnika" omogućiće uspostavljanje elektronskog sistema za angažovanje sezonskih radnika u poljoprivredi kao i suzbijanje sive ekonomije u zemlji.
Potpisnici su ministar poljoprivrede Branislav Nedimović i predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i Nemačke razvojne agencije (GIZ).
Nedimović je rekao da se, usled birokratskih prepreka, najveći deo poslova u poljoprivredi obavlja u crnoj zoni. Očekuje da će se uspostavljanjem elektronskog upisivanja radnika na terenu u sistem, uključiti između 80 i 100 hiljada ljudi.
"Verujem da će se naredne godine povećati broj registrovanih zaposlenih, koji će imati penzijsko i invalidsko osiguranje. Korist će imati država, budući da će imati jasno evidentirana lica, osiguraće se poreski prihodi, a i poslodavci će imati korist i biće zaštićeni", istakao je ministar.
Najavio je i mobilnu aplikaciju za prijavu radnika, kojom će se ovaj proces obavljati trenutno.
Za razvoj projekta izdvojeno je 400.000 evra. Porezi i doprinosi će biti smanjeni za 30% za one poslodavce koji angažuju sezonce, penzionere i mlade starosti između 15 i 18 godina i prijave ih elektronskim putem.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević rekao je da su iskustva preuzeta od Mađarske, koja je na ovaj način značajno smanjila broj nezaposlenih i rad u sivoj zoni.
"Čak 65 odsto naših građana, koji rade sezonske poslove u poljoprivredi,u poslednjem kvartalu prošle godine, radilo je bez prijave", rekao je Đorđević.
Foto: Vlada Srbije
Izvori
Tagovi
Zoran Đorđević Branislav Nedimović Prijava radnika Sezonski rad Memorandum Poljoprivreda
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!