Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Evropska komisija
  • 01.07.2025. 15:00

EU: Novi sporazum sa Ukrajinom, nove carine za Rusiju

Modernizovani sporazum donosi koristi za obe strane, tvrde čelnici Evropske komisije

EU: Novi sporazum sa Ukrajinom, nove carine za Rusiju
Foto: Shutterstock/paparazzza
67
0
0

Evropska komisija zaključila je pregovore sa Ukrajinom o reviziji sporazuma o slobodnoj trgovini (DCFTA). Načelni dogovor, objavili su, označava novu fazu u stvaranju dugoročnog trgovinskog okvira, posebno važnog u kontekstu procesa pristupanja Ukrajine Evropskoj uniji.

Takođe, u potpunosti uzima u obzir osetljivost pojedinih poljoprivrednih sektora, što su istakle države članice i evropski poljoprivrednici.

"Ovim modernizovanim sporazumom osiguravamo nesmetane tokove ukrajinskog izvoza prema Evropi i globalnim tržištima. Istovremeno gradimo mostove otpornosti i privredne solidarnosti usled ničim izazvane agresije Rusije. Pritom i dalje štitimo interese naših poljoprivrednika", izjavila je Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije.

Usklađivanje standarda sa evropskim

Kaže, Ukrajini je mesto u evropskoj porodici i ostaju predani putu zajedničkog rasta i stabilnosti, koji vodi prema njenoj punoj integraciji u EU.

Novi pristup tržištu uslovljen je postepenim usklađivanjem ukrajinskih proizvodnih standarda sa evropskim, uključujući područja kao što su dobrobit životinja, upotreba pesticida i veterinarski lekovi. Ukrajina će svake godine izveštavati o napretku, što je u skladu s logikom procesa pristupanja EU-u.

Obe strane moći će aktivirati zaštitni mehanizam u slučaju negativnog uticaja uvoza na domaće tržište. EU će moći da procenjuje poremećaje i na nivou pojedinih država članica, ne nužno cele Unije.

Sporazum, dodaju, uravnotežuje podršku ukrajinskom izvozu s očuvanjem osetljivih sektora u EU. Za najosetljivije proizvode, poput šećera, živine, jaja, pšenice, kukuruza i meda, predviđeno je tek umereno povećanje pristupa tržištu. Za druge proizvode omogućene su značajnije olakšice, dok je za neke neosetljive kategorije dogovorena potpuna liberalizacija.

Takođe, obje strane su se saglasile da istraže mere za pomoć ukrajinskim izvoznicima u ponovnom pristupu tradicionalnim trećim tržištima, uz redovnu procjnu trgovinske situacije u kontekstu ukrajinskog napretka prema članstvu u EU.

"Trgovinska razmena dostigla je 67 milijardi evra u 2024., s viškom od 18 milijardi za EU. Ovaj sporazum politički šalje snažnu poruku nepokolebljive podrške Ukrajini u odbrani njene suverenosti", rekao je Maroš Šefčovič, poverenik EK za trgovinu i ekonomsku sigurnost.

Ukrajina izvezla 91 milion tona poljoprivrednih proizvoda evropskim koridorima solidarnosti

Kristof Hansen, EK poverenik za poljoprivredu i hranu, istakao je da su ciljevi u pregovorima bili jasni: podržati Ukrajinu, uskladiti proizvodne standarde s EU-om i uvesti efikasan mehanizam zaštite za osetljive sektore.

"Postignuti balans stvara stabilno okruženje za dalji razvoj privilegovanih trgovinskih odnosa, uz istovremeno očuvanje interesa evropskih poljoprivrednika", naglasio je.

Nove carine na rusku i belorusku poljoprivrednu robu i đubriva

Isti dan Savet Evropske unije usvojilo je uredbu kojom se uvode nove carine na preostale poljoprivredne proizvode i određena đubriva iz Rusije i Belorusije. Cilj mere je smanjenje zavisnosti EU od uvoza iz tih zemalja i dodatno ograničavanje ruskih prihoda od izvoza, čime se slabi njena sposobnost finansiranja rata protiv Ukrajine, objavio je Consilium.europa.

Carine će se uvoditi postepeno tokom trogodišnjeg prelaznog perioda uz praćenje uticaja na evropsku industriju đubriva i poljoprivredu. Nove mere obuhvataju robu koja je činila oko 15 odsto poljoprivrednog uvoza iz Rusije u 2023.

"Ove mere jačaju ekonomsku sigurnost EU i dodatno smanjuju ruske izvozne prihode", poručio je Michal Baranovski, državni podsekretar u Ministarstvu privrednog razvoja i tehnologije Poljske.

Uredba stupa na snagu danas, 1. jula 2025., a očekuje se da će doprineti diversifikaciji izvora snabdevanja, jačanju domaće proizvodnje i osiguravanju stabilnog i pristupačnog snabdevanja za evropske poljoprivrednike.

Inače, na današnji dan, 2013. godine, Hrvatska je poslednja ušla u EU. Nakon ove države, niko nije ušao, ali je Velika Britanija izašla iz EU.


Tagovi

Sporazum o slobodnoj trgovini Ukrajina Maroš Šefčovič Evropska unija Kristof Hansen


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim štampanim medijima, a poslednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu.