Pretraživanje tekstova
Nazvan još OX5034, modifikovan je tako da ubija samo žensku populaciju, a mužjaci preživljavaju više generacija i prenose izmenjene gene sledećim muškim potomcima.
Plan za puštanje preko 750.000 genetski modifikovanih komaraca na Floridi 2021. i 2022. godine dobio je konačno odobrenje državnih i saveznih vlasti, uprkos velikim protivljenjima lokalnog stanovništva.
Glavni cilj ovog projekta je ustanoviti može li genetski modifikovani komarac biti uspešna alternativa prskanju insekticidima. Vrsta komarca Aedes Aegypti koja obitava na Floridi prenosi nekoliko smrtonosnih zaraznih bolesti kao ziku, denga groznicu, "chikungunyu" i žutu groznicu.
Uprkos ogromnim naporima, prskanjima iz vazduha i kamiona učinci su bili jako loši. Vlasti Floride su se obratile za pomoć kompaniji "Oxitec" koja je razvila muškog komarca, programiranog da umre pre odrasle dobi, osim ako nije uzgajan u vodi koja je sadržavala antibiotik tetraciklin.
Nazvan još OX5034, modifikovan je tako da ubija samo žensku populaciju, a mužjaci preživljavaju više generacija i prenose modifikovane gene sledećim muškim potomcima. Podsetimo, samo ženka komaraca sisa krv koja joj je potrebna za sazrevanje jajašaca. Mužjaci se hrane nektarom, pa stoga nisu prenosnici bolesti.
Kompanija je prvo 2012. godine razvila OX513A koji je bio testiran na Kajmanskim ostrvima, Panami i Brazilu, a "Oxitec" je zabeležio veliku stopu uspeha pri svakom izdanju. Na primer, ispitivanje u urbanom području Brazila smanjilo je Aedes aegypti za 95 odsto.
Takođe, Agencija za zaštitu životne sredine (EPA) odobrila je i njihovo puštanje u okrug Haris u Teksasu, ali državne i savezne vlasti još uvek se premišljaju.
Tagovi
Komarci Genetsko modifikovanje Aedes Aegypti Zika Ženke OX5034
Autorka
Više [+]
Lucija je magistar agroekonomije. Voli da istražuje novosti u poljoprivredi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!