Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Agrarni budžet
  • 17.11.2025. 09:00

Glamočić: Više od polovine svih subvencija u Srbiji usmereno u poljoprivredu

Ministar poljoprivrede kaže da je novac u novom budžetu usmeren tamo gde je otpornost proizvodnje najvažnija.

Glamočić: Više od polovine svih subvencija u Srbiji usmereno u poljoprivredu
Foto: Vedran Stapić
108
0
0

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić ocenio je u intervjuu za list Politika da Predlog zakona o budžetu za 2026. godinu jasno pokazuje da država poljoprivredu ne doživljava kao trošak, već kao stratešku investiciju.

"Za narednu godinu imamo 136,5 milijardi dinara, a uz refakciju od 11 milijardi za akcize za gorivo to je ukupno 147,5 milijardi dinara što je 7,1 odsto poreskih prihoda. Dakle, govorimo o gotovo istom nivou podrške, uz činjenicu da je struktura budžeta danas mnogo više usmerena ka razvoju nego pre godinu dana", rekao je ministar.

"Ako ne ulažemo, rizikujemo da gledamo iste štete"

Kako je napomenuo, novac u novom budžetu usmeren tamo gde je otpornost proizvodnje najvažnija.

"Klimatske promene su nas naterale da se menjamo. Suša koju smo imali poslednjih godina, kao i sve češće oluje i ekstremi, najbolji su dokaz da ne možemo više da se oslanjamo na stare modele. Ako ne ulažemo u navodnjavanje, borbu protiv poplava, modernu mehanizaciju, objekte i stočni fond, rizikujemo da iz godine u godinu gledamo iste štete", kaže Glamočić, dodavši da je više od polovine svih subvencija u Srbiji usmereno je u poljoprivredu.

Za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu u 2026. predložen budžet od 136,5 milijardi dinara

"To je najjasniji odgovor na svaku tezu da država nema sluha za poljoprivrednike. Od tog iznosa, 110,8 milijardi dinara namenjeno je isključivo podsticajima u agraru koje sprovodi Uprava za agrarna plaćanja."

Pravdanje računima

Glamočić podseća da je 89,1 milijardu dinara planirano za direktne podsticaje, što obuhvata plaćanja po hektaru i grlu, premiju za mleko, podršku tovu, kvalitetnim priplodnim grlima, košnicama pčela, dok je 12,85 milijardi dinara opredeljeno za mere ruralnog razvoja. Za najveći broj gazdinstava koja će koristiti ova sredstva biće neophodno pravdanje računima, to se svakako neće odnositi na najmanje.

Kada je reč o realizaciji budžeta za 2025. godinu, ministar kaže da je do sada isplaćeno skoro 99 milijardi dinara, odnosno 94 odsto budžeta.


Izvori

Politika


Tagovi

Dragan Glamočić Budžet Subvencije Predlog budžeta Premije za mleko Mere ruralnog razvoja


Autorka

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".