"Očekuje se da će, kako se broj poljoprivrednih proizvođača koji osiguravaju svoje useve, plodove, višegodišnje zasade, rasadnike i životinje bude povećavao, premije i uslovi osiguranja biti povoljniji", navode iz Ministarstva poljoprivrede
Broj korisnika podsticaja za osiguranje useva, plodova, višegodišnjih zasada, rasadnika i životinja je u opadanju – sa više od 27.000 korisnika u 2023. godini na nešto više od 21.000 u 2024. godini. Iz tog razloga Ministarstvo poljoprivrede poziva nosioce poljoprivrednih gazdinstava da iskoriste pravo na ovu meru i time umanje rizike od sve učestalijih vremenskih nepogoda.
Kako najavljuju, ove godine će intenzivirati kampanju informisanja i saradnje sa lokalnim samoupravama i savetodavnim službama, kako bi što više proizvođača bilo obuhvaćeno ovom važnom merom.
"Očekuje se da će, kako se broj poljoprivrednih proizvođača koji osiguravaju svoje useve, plodove, višegodišnje zasade, rasadnike i životinje bude povećavao, premije i uslovi osiguranja biti povoljniji", napominju iz resornog ministarstva.
Pravo na podsticaje imaju sva poljoprivredna gazdinstva upisana u Registar i u aktivnom statusu, koja u periodu od 16. novembra prethodne do 15. novembra tekuće godine zaključe polisu osiguranja sa nekom od osiguravajućih kuća.
"Ministarstvo pokriva između 40 i 70 odsto vrednosti premije osiguranja, u zavisnosti od teritorije i vrste proizvodnje. Poljoprivredni proizvođači iz Moravičkog, Zlatiborskog, Podunavskog, Šumadijskog, Kolubarskog, Mačvanskog, Rasinskog okruga i Grada Beograda imaju pravo na subvenciju u iznosu od 70 odsto vrednosti premije osiguranja."
Grad naneo štete voćkama, što pre obaviti tretman zaceljivanja rana
Zahtevi se podnose isključivo putem platforme eAgrar, a za tehničku podršku poljoprivrednicima su na raspolaganju savetodavci, lokalne samouprave i ovlašćena lica Uprave za agrarna plaćanja.
Javni poziv sa detaljima biće objavljen u drugoj polovini godine.
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić je u svom obraćanju na 15. sednici Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Narodne skupštine posebnu pažnju posvetio upravo izazovima u sektoru voćarstva, a u svetlu klimatskih promena i sve učestalijih vremenskih nepogoda. On je istakao da posebnu štetu prouzrokuje grad, a da značajan broj zasada još uvek nema adekvatnu protivgradnu zaštitu.
"Na vremenske uslove ne možemo da utičemo, ali zato možemo da delujemo preventivno. Ministarstvo poljoprivrede prepoznaje ove izazove i nastoji da podrži proizvođače kroz niz konkretnih mera podrške, pre svega kroz podsticaje za osiguranje useva, plodova, višegodišnjih zasada, rasadnika i životinja, kao i kroz podsticaje za investicije za nabavku novih mašina i opreme za zaštitu biljaka od bolesti i grada, ali i kroz rad na daljoj modernizaciji sistema automatske protivgradne zaštite", poručio je Glamočić.
Dodao je da Ministarstvo aktivno prati razvoj novih tehnologija u zaštiti bilja i stočarstva, i pozvao stručnu javnost da predlaže inovacije koje mogu doprineti boljoj otpornosti poljoprivrede na klimatske izazove. On je, takođe, pozvao sve nosioce poljoprivrednih gazdinstava da iskoriste pravo na pomenute podsticaje i zaštite svoju proizvodnju.
Tagovi
Autorka