Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Korisne gliste
  • 07.10.2023. 18:00

Gliste nam svake godine obezbede proizvodnju 140 miliona tona hrane

Brojke pokazuju da njima možemo zahvaliti za 6,5 ​odsto žitarica i 2,3 odsto mahunarki koje se uzgajaju širom sveta.

Gliste nam svake godine obezbede proizvodnju 140 miliona tona hrane
Foto: AK grafika
  • 137
  • 48
  • 0

Na kišne gliste i njihov rad često zaboravimo, a upravo su one odgovorne za plodnost zemljišta i na kraju za proizvodnju naše hrane.

Koliki je njihov značaj govore rezultati novog istraživanja u kome su naučnici sa Državnog univerziteta Kolorda kvantifikovali rezultate rada ovih, kako ih nazivaju, inženjerima zemljišta, organizmima koji ga oblikuju, izveštava Nature Communications.

Neverovatno korisne

Brojke pokazuju da njima možemo zahvaliti za 6,5 ​​odsto žitarica i 2,3 odsto mahunarki koje se uzgajaju širom sveta. Drugim rečima, gliste obrađujući zemljište obezbeđuju 140 miliona tona prehrambenih useva godišnje. Tu količinu godišnje proizvede Rusija, četvrti svetski proizvođač hrane.

Steven Fonte, koordinator istraživanja, rekao je: "Koliko ja znam, ovo je prvi pokušaj procene vrednosti glista u biodiverzitetu zemljišta i to koliko nam daju na globalnom nivou."

Istraživači su uvereni da ćemo, na osnovu ovih rezultata bolje ceniti biodiverzitet zemljišta i koristiti manje hemikalija.

Koji je doprinos glista? 

Gliste doprinose zdravlju zemljišta i biljaka na više načina. Osim što obezbeđuju bolju strukturu, drže optimalnu ravnotežu vode i vazduha i raspodelu organskih materija, one takođe pomažu biljkama da se bolje odbrane od patogena te podstiču njihovu proizvodnju hormona rasta. Prema nekim procenama, mogu povećati ukupnu količinu biljaka i do 25 odsto.

Tamo gde koristimo i dodajemo manje hemikalija u tlo (bilo da se radi o pesticidima ili đubrivima), njihov blagotvorni učinak je veći, navode u istraživanju uz napomenu da se to posebno odnosi na južnu hemisferu, budući da je 10 odsto useva u subsaharskoj Africi i osam odsto u Latinskoj Americi povezano s njima.

"Upravljamo li našim zemljištima na održiviji način, možemo bolje iskoristiti pomoć koju nam obezbeđuje biološki biodiverzitet i stvoriti održive agro ekosisteme", dodao je Fonte.

Polovina živih bića na svetu živi u zemljištu, o njima jedva da znamo, a dosad nismo ni vodili računa o pomoći koju nam pružaju. Sigurno je da su i mnogi drugi organizmi koji tamo žive izuzetno važni, poput mikrobnih zajednica - ali o njima znamo još manje.

Naslovna fotografija: Depositphotos/erix2005/schankz


Tagovi

Kišne gliste Proizvodnja hrane Biodiverzitet zemljišta Plodnost zemljišta Steven Fonte Inženjeri tla Naučno istraživanje


Autorka

Ranka Vojnović

Više [+]

Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika,... Više [+]