Područje je gotovo tri puta veće nego što se do sada procenjivalo. Sve ukazuje na to da će se ovaj sektor širiti.
Nedavna studija objavljena u časopisu Nature Food otkriva da je na svetu 1,3 miliona hektara poljoprivrednih površina pod staklenicima, a koji se nalaze u 119 zemalja.
Ova analiza, koju su sproveli istraživači iz nekoliko međunarodnih institucija, pokazuje koliko je brz rast stakleničke poljoprivrede, posebno u zemljama Globalnoj juga, s niskim i srednjim dohotkom, prenosi eleconomista.
Naučnici su u istraživanju koristili algoritme dubinske analize i nove izvore satelitskih slika za mapiranje opsega ovakvog uzgoja te otkrili da je područje gotovo tri puta veće od prethodno procenjenog.
Sektorom dominira Kina, sa 60,4 odsto ukupne površine, a slede Španija (5,6%), Italija (4,1%), Meksiko (3,3%), Turska (2,4%), Maroko (2,3%), Južna Koreja (1,8%), Japan (1,7%), Holandija (1,4%) i Francuska (1,3%). Širenje uzgoja pod staklenicima je stagniralo na severnoj hemisferi, ali nastavlja da raste u Aziji, Africi te Srednjoj i Južnoj Americi. Jug ima 2,7 puta više ovakvih površina od severa.
"Staklenički uzgoj postao je globalni fenomen i sve ukazuje na to da će se nastaviti širiti. Međutim, nije dovoljno zapažen zbog čega imamo velike rupe u znanju o dinamici koja ga pokreće", izjavio je vodeći autor studije, Ksiaoje Tong sa Univerziteta u Kopenhagenu.
Studija sugeriše da bi vođstvo Kine moglo biti povezano sa njenim socio-ekonomskim razvojem i potražnjom za svežim proizvodima od strane rastućeg urbanog stanovništva.
"Ekonomski procvat Kine čini se usko povezanim sa njenim snažnim privrednim rastom tokom poslednjeg decenija i povećanjem urbanog stanovništva sa kupovnom moći koje traži paradajz, krastavce i druge vrste svežeg voća i povrća", kaže Tong dodavši da osim toga, poljoprivrednici koji inače ne bi mogli da finansiraju ovaj oblik uzgoja, dobijaju državne subvencije i podršku za izgradnju staklenika i učenje tehnika uzgoja.
Istraživači upozoravaju na ekološke i društvene posledice uzgoja u staklenicima, posebno na globalnom jugu, gde između ostalog može doprineti prekomernom iskorišćavanju vodnih resursa, zagađenju i degradaciji tla. Marian Nilandsted Larsen, koautorka studije, istakla je potrebu za više istraživanja o tim uticajima i važnost regulacije sektora.
"Jedan od problema koji treba rešiti je nedostatak propisa o uzgoju u staklenicima u zemljama sa niskim i srednjim prihodima, koje čine 70 do 80 odsto ukupne površine", naglasio je Tong.
Tagovi
Autorka